2024 m. birželio 23 d.

 

VEKS'as nemirė – jis gyvas (Pretendentai į „Metų Korumpas 2013” nominaciją „Metų akordas”)

22
Paskelbta: 2013-12-18 19:02 Autorius: ekspertai.eu


Nacionalinė šventė „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ (VEKS) buvo vienas įstabiausių kultūrinių ir finansinių įvykių atkurtoje nepriklausomoje Lietuvoje. Ši šventė, kuri išgarsino Lietuvą visame pasaulyje ir jo už jo ribų, dažnai nepelnytai primirštama. Net pasigirsta balsų, nusiteikusių prieš pagrindinį šios šventės ženklą – mūsų valstybės sostinėje Neries pakrantėje stovinti geležinį Vamzdį, kuris natūraliai tapo naujųjų Lietuvos laikų simboliu. Tad ekspertai.eu grįžta prie šios temos ir primins, dėl ko mes pagrįstai galime didžiuotis. Ir dėl ko, kai kam, teks šiek tiek pinigų sugrąžinti valstybei.

Ir čia mes sugrįšime prie išskirtinę reikšmę turinčio VEKS projekto – interneto portalo lietuva.gyvai.eu. Šis moderniausias portalas, turėjo veikti iki 2020 metų ir net septyniomis pasaulio kalbomis garsinti Lietuvos vardą pasaulyje. Deja, pinigai avansų buvo įsisavinti, tačiau pats portalas niekada ir neveikė. O prokurorai ne vienerius metus intensyviai tyrę su šiuo portalu susijusias nusikalstamas veikas nustatė, kad nors pats portalas neegzistuoja, tačiau remiantis esamais dokumentais, visi pinigai (daugiau negu pusė milijono litų) buvo įsisavinti visiškai teisėtai.

ekspertai.eu 2019 09 28Po sunkaus ir įtempto darbo kompetentingų ekspertų komisija (toliau – Komisija) iš gausybės pavienių asmenų ir darbo kolektyvų pasiūlytų kandidatų atrinko tris pretendentus į prestižinių apdovanojimų „Metų Korumpas 2013” nominaciją – Metų akordas.

Reikalavimai šiai estetinės pakraipos nominacijai iškelti kaip visada griežti. Pagrindis kriterijus – tai privalo būti šiemet skambiu finaliniu akcentu pabaigta rezonansinė baudžiamoji byla. Be to, šis finalinis akordas privalo pasižymėti tobulu išraiškos paprastumu bei krištoliniu skambesiu, užgaunančiu pačias jautriausias stygas kiekvieno nesuinteresuoto stebėtojo sieloje. Kitaip tariant, šios nominacijos esmė – ne profesionaliai įsisavintos sumos ir banali aritmetika, bet piniginiais vienetais sunkiai įkainojamas menas.

Komisija su ypatingu malonumu pastebėjo, kad išskirtinio jautrumo menininkų gyslelę demonstruoja seni ekspertai.eu bendražygiai, prokuratūros darbuotojai.

Taigi, į Metų akordo titulą pretenduoja:

1. Prokuroras Saulius Verseckas ir Nacionalinio operos ir baleto teatro rekonstrukcija

Nacionalinio operos ir baleto teatro rekonstrukcija – didžiausias į programą „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009” (liaudiškai VEKS) įrašytas infrastruktūrinis objektas. Unikaliai scenos rekonstrukcijai iš VEKS biudžeto buvo skirta santūri 80 milijonų litų suma. Pinigus įsisavinti sekėsi labai sklandžiai, kol grupė nesusipratusių visuomenininkų kreipėsi į prokuratūrą ir 2009 m. sausio 13 d. buvo pradėta baudžiamoji byla dėl keliasdešimties nugvelbtų milijonų. 2013-ųjų rudenį, po penkerių metų kruopštaus, sunkaus ir pavojingo darbo, Generalinės prokuratūros prokuroras Saulius Verseckas bylą nutraukė. Priežastis banali – vokiečiai išsivežė teatro rekonstrukcijos dokumentus ir neatidavė jų Lietuvos teisėsaugai nei piktai, nei gražiai prašomi. Štai tada visa Lietuva ir pamatė tikrąjį vokiečių veidą…

Į apdovanojimą už šį reto ryškumo meninį įvykį pretenduoja vienas neabejotinai talentingiausių Generalinės prokuratūros prokurorų Saulius Verseckas.

2. Prokurorė Rasa Miltinytė ir Nacionalinio stadiono statyba

Lietuva yra vienintelė ne tik Europos, bet turbūt ir pasaulio valstybė, kurios sostinėje nėra nė vieno tarptautinius standartus atitinkančio stadiono. Valdžia nusprendė jį pastatyti. Ir pastatė. Tačiau ne visai standartinį variantą. Šis nestandartinis statinys užkliuvo Valstybės kontrolei, kuri 2009 metų birželį paskelbė, esą vykdant statybą buvo neteisėtai ir neracionaliai panaudota daugiau negu 60 milijonų litų. Prokurorai pradėjo bylą, bet 2012-ųjų gruodį ją nutraukė, nes išlaidos, anot jų, buvo „buhalteriškai pagrįstos”. Valstybės kontrolė šį prokurorų sprendimą apskundė, prokurorai dar truputį iš mandagumo patyrė, o 2013-ųjų lapkritį bylą nutraukė vėl. Belieka pridurti, kad stadiono griaučių statybai išleista daugiau nei 100 milijonų litų.

Į apdovanojimą už šį nemarų absoliutaus skaidrumo simbolį pretenduoja Vilniaus apygardos prokuratūros prokurorė Rasa Miltinytė, savo aukščiausios klasės meistriškumą nutraukiant rezonansines bylas pademonstravusi dar ne vieną ir ne du kartus.

3. Prokuroras Mindaugas Greičius ir Valstybinio jaunimo teatro kėdės

2013 m. kovo 29 d. prokuratūra nutraukė ikiteisminį tyrimą dėl Valstybinio jaunimo teatro rekonstrukcijos – tos pačios, kurią išgarsino 2010 metų gegužę Valstybės kontrolės atsakaitoje paskelbtos nuotraukos, sukėlusios nuoširdų siaubą visiems tikrojo meno nesuvokiantiems miesčionims. Mat tose nuotraukose matyti, kad baldus teatras pirko net 10 kartų didesnėmis kainomis, nei rinkos kaina. Pavyzdžiui, 59 litus kainuojančią kėdę ši valstybinė įstaiga įsigijo už kultūringą 535 litų sumą. Tai miesčionims ir sukėlė nešvankius įtarimus, esą teatre buvo su įkvėpimu vagiama. Laimei, prokuroras Mindaugas Greičius ryžtingai nutraukė baudžiamąją bylą, suduodamas mirtiną smūgį visiems sąmokslo teorijų kūrėjams bei skleidėjams. Nuo šiol bet kuri valstybinė įstaiga gali nebijodama tamsybininkų išpuolių apsirūpinti kėdėmis už meniškas kainas.

Į apdovanojimą už šį puikų kultūringos kriminalistikos pavyzdį pretenduoja prokuroras Mindaugas Greičius.

•••••••

Aukščiau nurodytus nominantus slaptu balsavimu išrinkusi Komisija pranešime spaudai pažymėjo, kad keli jos nariai pareiškė atskirąsias nuomones, negalėdami susitaikyti su griežtais, tačiau teisingais ir demokratišku būdu priimtais sprendimais. Šie komisijos nariai užsiėmė lobizmu, proteguodami kelis įdomius, tačiau tokio tarptautinio renginio kaip „Metų Korumpas 2013” finalui dar nepakankamai subrendusius kandidatus.

Pavyzdžiui, prisidengiant artėjančiomis šventėmis buvo atkakliai bandoma į finalą prastumti vadinamąją Dublino eglutę. Komisija primena, kad ši „unikali, pusiau dirbtinė, suformuota iš žalių šakų” Kalėdų eglutė – tai vienas iš nacionalinės programos „Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009” projektų, kurį 2006 m. įgyvendino Artūro Zuoko vadovaujama Vilniaus savivaldybė. Šis medelis turėjo būti padovanotas Dublino miestui, o vėliau keliauti per Europą, nešdamas gerąją žinią apie Lietuvą. Pačios Dublino eglutės sąmata buvo juokingai maža, tik pusė milijono litų, tačiau žavėjo tą eglutę puošiančio žaisliuko nuomos kaina - 1286 litai su centais (už tokią sumą Vilniuje galima išsinuomoti neblogą butą; žaisliukų buvo 80, – red. past.). Deja, visai neseniai paaiškėjo, kad eglutė nebuvo nupirkta ir nenešė per Europą jokių žinių apie mūsų šalį. Laikydamasi aukščiausiu lygiu aprobuotos metodikos, prokuratūra po 4 metų tyrimo bylą nutraukė.

Be to, kai kurie Komisijos nariai įtikinėjo balsuoti už kitą tarptautiniam Lietuvos įvaizdžiui išskirtinę reikšmę turintį VEKS projektą – interneto portalą lietuva.gyvai.eu. Šis portalas, turėjęs veikti iki 2020 metų 7 kalbomis ir kainavęs pusę milijono, jau senokai nebeegzistuoja, tačiau prokuratūrai tik šiemet pavyko įrodyti, kad tai visiškai teisėtas reiškinys.

Komentuodamas šias ir kitas atskirąsias nuomones, Komisijos pirmininkas pažymėjo, kad viena iš priežasčių, prisidėjusių prie Žečpospolitos žlugimo, buvo į anarchiją vedęs piktnaudžiavimas demokratija ir „liberum veto“ teise, priminė, kad neskaidrus lobizmas komisijos darbe nebus toleruojamas, paprašė nespekuliuoti kalėdinėmis emocijomis bei palinkėjo susiklausymo ir rimties.Visuomenė gali padėti Komisijos darbui siųsdama konstruktyvius laiškus adresu [email protected].

Visas publikacijas apie prestižinius apdovanojimus „Metų Korumpas 2013” rasite antimafijos skiltyje „Metų Korumpas 2013“.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
22. >16. Iseitu
(2019-09-29 22:06:32)
(78.60.84.45) Parašė:

"Prakatylo" - baną uždėjo JAV, taip, kad done, juk ant JAV nelosi, pabruksi beždžionės uogegą ir nutūpsi tvarte ant laktos. O kad Ekspertai kelia korupcinį mėšlą į viešumą, neleidžia pamiršti - pagarba.21. Tam 15
(2019-09-29 10:28:21)
(78.58.185.179) Parašė:

Čia sutinku, Rusijoje nėra (bent ne propooguojama pirma Vakarų "vertybė" p'd'rastija./P/20. s
(2019-09-29 04:28:37)
(37.228.225.252) Parašė:

youtube.com/watch?v=Переход Земли на 2021 - 2024 год19. Hmm
(2019-09-28 19:23:55)
(78.58.225.131) Parašė:

O kokias pareigas dabar užima susikompromitavę vekso darbinykai? Geriau neklauskite.18. to 16. Iseitu
(2019-09-28 19:20:36)
(85.206.2.35) Parašė:

koks tu bukas, turbut berete nesioji. cibuliai linksma svente, apie kvailus poelgius, juokingus pasisakymus. o korumpas tai necibuliai, tai apie korupcija, politine korupcija. bet kur tau beretinukui suprasti. o zydus ziuriu ekspertai kiekviena diena beveik liudijimus skelbia, labai gerai adro, beretems tai labai nepatinka. landsberginiai visada neranda vietos, kaip jiems17. GALĖS
(2019-09-28 17:56:23)
(83.188.91.229) Parašė:

rodyti per elertė16. Iseitu
(2019-09-28 17:30:59)
(144.217.90.68) Parašė:

Iseitu, kad zydu tema neprakatyla? ir taip, kaip niekur nieko vėl persoksit ant senos ir prasmingos temos? O kaip su laisvu laikrasciu, dryzium, veluciu, kurie ant ekspertu vienu tarpu siko, o dabar vel geri draugai, ir be jokio paaiskinimo? Taip ir sokinesite gaudydami slove, kas tuo metu populiariau? Pensininkai jau nebe? Daugiau sponsoriu prasykite pinigu, tikri ekspertai. Auksiniu cibuliu plagiatoriai.15. > 13. ???
(2019-09-28 17:20:38)
(46.249.175.25) Parašė:

Tur būt kad ne. Ko gero nuteistų ir pasodintų ką nors. Rusijoje nei demokratijos, nei vakarietiškų vertybių, kaip rašo mūsų spauda, nerasta.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras