2024 m. birželio 14 d.

 

Vyriausybė pranešė, kad stabilizuos elektros ir dujų kainas

9
Paskelbta: 2021-09-30 08:19 Autorius: ekspertai.eu

Reaguodama į tarptautinėse dujų ir elektros rinkose susidariusią situaciją, Vyriausybė rugsėjo 29 d. pristatė kompleksinį priemonių planą, kurio tikslas – mažinti elektros ir dujų kainų augimo pasaulinėse rinkose įtaką galutinėms vartotojų sąskaitoms. Plane numatytos kompensacinės, kainų šoko suvaldymo, energijos švaistymo mažinimo ir namų ūkių energetinio savarankiškumo didinimo priemonės.

„Vertindami situaciją kaip laikiną šoką, kuris per tam tikrą laiką turėtų išsilyginti, radome sprendimus su reguliatoriumi ir įmone „Ignitis“, kaip tai artimiausiu laiku stabilizuoti“, - pasakė premjerė Ingrida Šimonytė.

Prognozuojama, kad, įgyvendinus plano priemones, elektros kaina bus fiksuojama ties 21 proc. augimo riba. Tai reiškia, kad, elektros kainai rinkose kylant aukščiau, gyventojams kaina daugiau nekils.

Dujų kaina virykles turintiems vartotojams, užuot kilusi 51 proc., augs ne daugiau kaip 20 proc.

Dujų tarifas šildymui vietoj prognozuotų 83 proc. turėtų kilti ne daugiau kaip 30 proc., t. y. ne daugiau kaip trečdaliu.

Kompensacijos – platesniam ratui

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija siūlo didinti valstybės remiamų pajamų (VRP) dydžius, kad, vertinant gyventojų pajamas, kompensaciją šildymui galėtų gauti daugiau žmonių.

Pagal Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo pataisas numatoma padidinti VRP dydį nuo 1 iki 2, kai kompensacija skaičiuojama kiekvienam bendrai gyvenančiam asmeniui, ir nuo 1,5 iki 3, kai asmuo būste gyvena vienas. Paprastai tariant, atėmus didesnį VRP dydį ir vertinant žmogui ar šeimai liekančias pajamas, jo prisidėjimas apmokant sąskaitą būtų ne didesnis nei dešimtadalis nuo jam liekančių pajamų pagal formulę, visa kita apmokėtų valstybė.

„Prognozuojamos šildymo kainos grįžta į 2018–2019 m. lygį. Valstybė ir tada, ir dabar yra pajėgi padėti tiems, kuriems parama reikalinga. Svarbu, kad žmonės kreiptųsi į savo savivaldybę – nesvarbu ar būste gyvena vienas, ar su šeima. Skaičiuojame, kad po įstatymo pakeitimo vieniši asmenys ar šeimos, auginančios vaikus, jei gauna minimalų atlygį ar vienas iš šeimos dirbančiųjų vidutinę algą, galėtų pasinaudoti valstybės teikiama kompensacija už šildymą“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

Didins biokuro pasiūlą ir šilumos punktų efektyvumą

Daugumai savivaldybių šildymui naudojant biokurą, būtina didinti jo pasiūlą. Deja, didžioji dalis medienos atliekų kirtavietėse, atliekant parkų, elektros linijų proskynų valymo darbus, paliekama pūti, nes nėra tinkamo reglamentavimo. Vyriausybė jau nurodė Aplinkos ministerijai parengti reikiamus teisės aktus, kad šios kirtimo atliekos būtų tiekiamos į biokuro rinką.

Siekiant užtikrinti šilumos punktų efektyvumą, šilumos punktų administratoriai bus įpareigoti tinkamai parengti šilumos punktus, kad būtų išvengta energetinių nuostolių, ir bus kontroliuojami. Pavyzdžiui, šiandien vien Vilniaus mieste šildymo sezonui netinkami parengta daugiau negu pusė šilumos punktų daugiabučiuose. Skaičiuojama, kad, užtikrinus šilumos punktų daugiabučiuose efektyvumą, galima sutaupyti apie 10 proc. šilumos ir taip sumažinti galutinę šildymo sąskaitą.

Beveik 300 mln. eurų – namų ūkių energetiniam savarankiškumui didinti

Tarp ilgalaikių priemonių, skirtų namų ūkių energetiniam savarankiškumui didinti, numatomas beveik 300 mln. eurų finansinės paramos paketas iš Europos Sąjungos fondų. Gaminantiems vartotojams Energetikos ministerija kitąmet skirs 164 mln. eurų. Ši suma bus skirta saulės ir vėjo jėgainių bei kaupimo įrenginiams namų ūkiuose. Dar 110 mln. eurų bus skirta neefektyviems biomasės ir iškastinio kuro katilams pakeisti.

„Siekiame, kad gyventojai dalyvautų žaliojoje transformacijoje ir energetikos gamyboje, taip patys susimažindami energetines išlaidas. Kas ketvirta šeima ar namų ūkis turės galimybę įsirengti saulės elektrinę, šilumos siurblį, pasikeisti katilą į efektyvesnį“, – sako energetikos ministras Dainius Kreivys.

Energetinių bendrijų kūrimas skatins žaliąją transformaciją

Energetikos ministerija į  žaliąją transformaciją įtrauks ir neturtingiausius, t. y. tuos, kurie neturi galimybių naudotis jau esama parama energetiniam efektyvumui didinti, nes neturi galimybių prisidėti prie jos savo lėšomis.

Planuojama kurti energetines bendrijas, kuriose šie žmonės taps tokių bendrijų statomų saulės arba vėjo elektrinių naudos gavėjais, t. y. mokės mažesnę elektros kainą.

Energetikos ministerija rengia visas reikiamas priemones bendrijoms, kurios taptų saulės ir vėjo elektrinių savininkėmis, gamintųsi elektrą bendrijos narių reikmėms ir būtų nepriklausomos nuo kainų rinkose svyravimų.

„Noriu akcentuoti, kad susidariusi situacija rinkose tik dar kartą parodo, kad žalioji, atsinaujinanti, energetika yra ne ateitis, o neišvengiama būtinybė“, – sako D. Kreivys.

Planuojamoms priemonėms įgyvendinti reikalingus teisės aktus Vyriausybė ketina svarstyti jau kitą savaitę. Jiems pritarus, reikiami įstatymų pakeitimai nedelsiant bus teikiami Seimui.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
9. Algirdas
(2021-10-01 01:27:44)
(91.76.163.105) Parašė:

Abejoju ar pavyks mirti laisviems, vyriausybė nusprendė artėjantį dujų ir elekttros kainų šuolį po naujų metų, išdėlioti per penkių metų laikotarpį. Tai tas pats, kas imti kreditą, kad galėtum susimokėti už šiuos du produktus. Turint omenyje, kad kainos vietoje nestovės tuos penkis metus, o laikas nuo laiko didės, tai reiškia tik vieną, kad mūsų gyvenimas nuo 2022 metų pastoviai eis kreditan su vis augančia skola valstybei. Visi supranta, kad dujų ir elektros kainų augimas iššaukia ir visų kitų kainų didėjimą. Maisto produktų kainų augimą niekas ateičiai neatidės, tai reiškia, jog skurstančių skaičius ir priklausančių nuo maisto banko malonės taip pat didės arba kažkas panašaus į Kinijos socialinių kreditų sistemą Lietuvoje taps realybe. Elektroninį GP reikės rodyti nei tik „švarcnegeriui“ prie durų, bet ir kasininkui, juk po kokių penkių metų tų, kurie neturės išmaniojo telefono nebeliks, bent jau tarp tų, kurie vis dar galės vaiščioti. Taigi, kiek gramų kruopų vyriausybė leis nusipirkti, tiek prekybcentrio kasininkė ir nuskenuos. Į „rojų“ keliausime nei laisvi, nei persivalgę.8. Romas/Dzukas
(2021-09-30 17:18:39)
(151.115.52.104) Parašė:

Ta vadinama zalioji energetika gali buti, tik kaip papildomas saltinis, tai viena. Antra - zalioji energetika nesa zala gamtai ne kiek ne maziau nei iskastinis kuras. Dujos ir atomine energetika yra zymiai svaresne ir pigesne energetika, nei "zalioji".7. Anfisa
(2021-09-30 14:25:54)
(88.118.163.49) Parašė:

Visoje Tarybu Sajungoje nuo 1961 metu iki 1989 metu elektra kainavo 4 kapeikos uz kwt, stai kada kaina buvo stabilizuota - beveik 30 metu! Stai koks buvo stabilumas. O dabar kuriasi vis daugiau ir daugiau visokiu parazitiniu energetiniu tarpiniu firmeliu, kuriems terupi tik pelnas bet ne zmones. Kapitalizmas... Kad padidinti ismelzto pieno kieki be papildomu investiciju, karve reikia reciau serti ir dazniau melzti...)))6. A.Algirdas-(1)
(2021-09-30 14:25:26)
(84.15.190.98) Parašė:

kodėl nerašote o bus kaip Kinijoje?5. Anfisa
(2021-09-30 14:15:46)
(88.118.163.49) Parašė:

1-m. Akivaizdu, kad tamsta nieko nezinot apie Tarybu Sajunga. Tiktai apie Sovietu Sajunga.))) 1989 metais LTSR pagamyndavo produkcijos uz 13000$ vienam gyventojui, o suvartodavo uz 23300$ vienam gyventojui. Latvijoje: 16500 ir 26900. Estijoje : 15800 ir 35800. Pasidomekite ant kiek turtingi buvo Lietuvos vadovai iki 1990 metu, pav, Sneckus ar Brazauskas. Internetas jums i pagalba...4. Anupras
(2021-09-30 11:50:03)
(83.179.70.21) Parašė:

Rinkos ekonomika - saldainis kvailiams.3. Gojai sužinojo,
(2021-09-30 10:36:52)
(90.135.43.134) Parašė:

planas pasipinogauti žlugo.. Gaila shimonytes skalpo2. Darijus
(2021-09-30 10:36:02)
(185.6.234.47) Parašė:

Rudenį aš irgi stabilizuoju situaciją - pradedu rengtis šilčiau.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras