2024 m. liepos 24 d.

 

Žurnalistų etikos inspektorius aukštai įvertino ekspertai.eu tyrimą dėl oscilokokcino

16
Paskelbta: 2014-02-03 14:57 Autorius: ekspertai.eu
Kairėje – „Playboy“ įkūrėjas Hughas Hefneris su zuikučiais, dešinėje – VVKT viršininkas Gintautas Barcys su VVKT Teisės skyriaus vedėja Lina Laurinavičiūte (kairėje) ir šio skyriaus vyriausiąja specialiste Kristina Lesniauskaite (dešinėje). Be kitų dalykų, Žurnalistų etikos inspektorius konstatavo, kad ekspertai.eu turėjo pagrindo manyti, jog VVKT, kuriai Vyriausiosios administracinių ginčų komisijos posėdyje atstovavo šios dvi teisės specialistės, melavo neva negalinti pateikti informacijos, kiek veikliosios medžiagos molekulių yra oscilokokcino tūbelėje
Kairėje – „Playboy“ įkūrėjas Hughas Hefneris su zuikučiais, dešinėje – VVKT viršininkas Gintautas Barcys su VVKT Teisės skyriaus vedėja Lina Laurinavičiūte (kairėje) ir šio skyriaus vyriausiąja specialiste Kristina Lesniauskaite (dešinėje). Be kitų dalykų, Žurnalistų etikos inspektorius konstatavo, kad ekspertai.eu turėjo pagrindo manyti, jog VVKT, kuriai Vyriausiosios administracinių ginčų komisijos posėdyje atstovavo šios dvi teisės specialistės, melavo neva negalinti pateikti informacijos, kiek veikliosios medžiagos molekulių yra oscilokokcino tūbelėje

Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba (ŽEIT) nustatė, kad visi ekspertai.eu straipsnių serijoje paskelbti teiginiai apie oscilokokciną – preparatą iš cukraus ir laktozės, kuris Lietuvos gyventojams buvo pardavinėjamas su melaginga informacija, esą tai vaistas, gydantis nuo gripo, – yra teisingi, pagrįsti ir nenusižengia žurnalistų etikai.

Tyrimą ŽEIT atliko gavusi Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) skundą, sudarytą iš trijų raštų, datuotų 2013.02.28, 2013.04.11 ir 2013.04.18.

Didžiąją nusiskundimų dalį sudarė priekaištai dėl publikacijų apie neva homeopatinį ir nuo gripo neva gydantį, kaip ilgą laiką melagingai skelbta ant pakuočių bei įvairiose reklamose, preparatą „Oscillococcinum”. VVKT teigė, esą, ekspertai.eu paskelbė tikrovės neatitinkančią, faktais nepagrįstą informaciją ir kaltinimus, kad ši tarnyba yra korumpuota, neįgali bei kvailina žmones.

Po 6 mėnesius trukusio tyrimo ŽEIT pateikė inspektorės Zitos Zamžickienės pasirašytą išvadą, kurioje visi VVKT nusiskundimai dėl publikacijų apie oscilokokciną pripažinti nepagrįstais.

Tad šiandien ekspertai.eu su džiaugsmu skelbia sąrašą kruopščiai ištirtų straipsnių – skaitykite saugiai, čia nerasta jokių pažeidimų ir konstatuota, kad pateikta informacija bei vertinimai yra tikslūs ir pagrįsti:

„Karalius nuogas, arba ačiū G. Barciui už kilogramą cukraus po 3000-4000 litų”
„Lietuvoje siaučiant gripui, ekspertai.eu dar kartą klausia G. Barcio apie cukrų, parduodamą kaip vaistai”
„VVKT patvirtino, kad oscilokokcinas nuo gripo netinka!”
„Ekspertai.eu darbas duoda pirmuosius vaisius: oscilokokcinas „nuo gripo” išimamas iš rinkos!”
„Kalėjimo verta milijoninė afera (korupcinė cukraus anatomija)”
„Sugauta antis, iš kurios gaminamas oscilokokcinas!”
„Vaistų kontrolės tarnyba registravo apgaulę (II-IV išvados dėl oscilokokcino)”

•••••••

Pateikiame skaitytojams kelis ŽEIT išvados fragmentus, kuriuose pasisakoma dėl kai kurių svarbesnių ekspertai.eu teiginių oscilokokcino istorijoje. VVKT šiose ištraukose vadinama „pareiškėja”, ekspertai.eu – „viešosios informacijos rengėju (skleidėju)”.

Taigi, ekspertai.eu teiginys, kad „oscilokokcino sudėtyje nėra veikliųjų medžiagų – jį sudaro tik cukrus ir laktozė” yra teisingas:

Ekspertai.eu vertinimas, kad VVKT sudarė sąlygas masiniam piliečių apgaudinėjimui, „nepastebėdama” melagingos reklamos, yra pakankamai pagrįstas:

Ekspertai.eu vertinimas, kad Lietuvos piliečiai buvo apgaudinėjami ir apiplėšinėjami, pardavinėjant VVKT registruotą cukrų su laktozės priemaiša kaip vaistą nuo gripo ir taip keliant pavojų žmonių sveikatai, turi pakankamą pagrindą:

Ekspertai.eu turi teisę į vertinimą, kad oscilokokcino pakuotės lapelis yra suklastotas:

Ekspertai.eu turi teisę pareikšti vertinimą, kad VVKT sudarė sąlygas nesąžiningai manipuliacijai motinų nerimu dėl savo vaikų sveikatos:

Ekspertai.eu pastaba, kad pakuotės lapelyje būtų sąžininga įrašyti, jog „indikacijos pagrįstos siekiu klaidinti žmones ir iš to uždirbti”, nėra nusižengimas:

•••••••

Toje pačioje išvadoje ŽEIT pasisakė, kad dviejose ekspertai.eu publikacijose (nesusijusiose su oscilokokcinu) yra netikslumų.

ŽEIT manymu, straipsnyje „Kaip buvęs farmacininkų direktorius vaistų kainas „mažino” paskelbta informacija, jog VVKT viršijo Farmacijos įstatyme nustatytą terminą, per kurį turi išduoti leidimą vaistinio preparato lygiagrečiajam importui, ir vilkino tokių leidimų išdavimą, yra neišsami ir neteisinga. Tačiau įvertinusi visas aplinkybes ŽEIT nurodė, kad ekspertai.eu elgesys šiuo atveju yra „laikytinas sąžiningu” ir VVKT „dalykinės reputacijos pažeidimas nekonstatuotinas”. Belieka pridurti, kad tikrąją padėtį lygiagrečiojo importo baruose ekspertai.eu tikisi įvertinti tyrime, kuris atliekamas šiuo metu.

Be to, ŽEIT konstatavo netikslumą publikacijoje „Teismas įpareigojo ministrą ištirti G. Barcio grasinimus”: Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas Sveikatos apsaugos ministerijai nurodė ne ištirti VVKT viršininko Gintauto Barcio grasinimus, o tik pateikti įrodymus apie šios informacijos tyrimą.

Parengė Rasa Kalinauskaitė

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
16. Siaubas
(2014-02-06 20:20:27)
(193.219.57.34) Parašė:

MINISTRE, AR NEBAISU?15. to 12 etika
(2014-02-05 11:20:10)
(78.60.179.242) Parašė:

as jokiu vaistu nevartoju jau 30 metu. nereikia nei oscilococino. o buciau galejusi kaskart situ zirniuku nusipikrt.. rezultatas butu tas pats :) tik kvailai elgciausi svaistydama pingus graziai, bet tusciai pakuotei. ir dar piktinciau, kad kazkas bando atverti akis, kad daugiau pinigu neatiduociau nesaziningai farmacinei kompanijai.14. skaitytoja nuo ukmerges
(2014-02-04 10:46:12)
(198.178.126.232) Parašė:

Nieko blogo toje reklamoje as nematau ir tikrai neatmetu vieno is skaitytoju nuomones, kad uz visu siu straipsniu kiso straipsnyje minimo preaprato vieno is konkurentu ausys. Toki itarima kelia dar ir po straipsniu serija pastebimi etatiniai komentatoriai... O siaip cia straipsniai nerimti, daugiau tokie savotiskai meniniai, o ne tyriamieji, todel i juos niekas nereaguoja. Susidaro ispudis, kad cia labiau norima kokias tai asmenines saskaitas subtiliai suvesti su VVKT ar SAM. Skaitineju straipsnius tik del atsipalaidavimo. Nors bandoma kartais kazkam igelti, taciau labiausiai juokina paties portalo ir jo etatiniu komentariu elgesys, tiesa, kartais net pasidaro nuosirdziai gaila... tiesiog is nieko daryti drambli, taip rimtai stengtis, bandyti kazka pasiepti ir is to persistengimo kvailai pasirodyti... na, bet kokiu atveju laukiu nauju straipsniu ir labai rimtu komentaru po jais13. Juozas
(2014-02-04 10:14:29)
(78.60.246.160) Parašė:

Šitas "vaistas" ir toliau reklamuojamas televizijoje.12. Etika
(2014-02-04 10:10:05)
(193.219.163.165) Parašė:

Oscilokokciną vartoju daugiau kaip 15 metų. Dažnai išvengiu stipresnių vaistų. Su vaistininkais esu nesusijusi. Didieji klausimai: 1. Kokią kompetenciją turi Žurnalistų etikos tarnyba šioje srityje? 2. Kam naudinga buvo, kad žmonės pirktų stipresnius ir brangesnius vaistus? Manau, buvo naudinga kai kurioms firmoms. Va ir visa etika,11. Na ir kas is to?
(2014-02-03 22:27:22)
(88.216.114.123) Parašė:

Isaiskejo, kad melas - ir kas is to??? Atsakau: - O gi nieko! Pagalvokit ka pasakiau!10. Suvalkas
(2014-02-03 19:27:42)
(5.20.41.100) Parašė:

Nieko naujo čia neišrasta.Apie 195-6 metus Kybartų turguje vienas panašaus tipo "farmacininkas"įsigudrino pardavinėti nuodus blusoms.Paprasčiausiai paima raudoną plytą,sutrina į miltus ir pardavinėja.Sekėsi puikiai tol,kol vienas įkyrus pirkėjas ėmė reikalauti naudojimo instrukcijos."Farmacininkas",baigęs prekiauti,paaiškino:"pagauni blusą ir kuteni pažastis,kai ši pradeda juoktis ir išsižioja,skubiai įberi jai šitų miltelių."Ir pats pasiskubino dingti,kad nebūtų "pakutentas."Gal tai jo anūkai mūsų laikais panašiai išdykauja...9. Baisu
(2014-02-03 17:19:48)
(78.63.207.46) Parašė:

Na ir valstybės tarnyba! Ar tokie žmonės gali kontroliuoti žmonių gydymą? Kažkoks košmaras. Toks viršininkas ir tokios teisininkės turi būti išmesti iš valstybės tarnybos. Prezidente - ar tai ne vidinės grobstančios jėgos, apie kurias šiandien minėjote savo pareiškime apie kandidatavimą 5 prezidentus?Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras