2024 m. liepos 24 d.

 

Amžinojo poilsio išlydėtas paskutinis okupacinei sovietų valdžiai aktyviai besipriešinęs Lietuvos partizanas dim. vyr. ltn. Antanas Kraujelis-Siaubūnas

10
Paskelbta: 2019-10-26 16:52 Autorius: ekspertai.eu

Šiandien atsisveikinta su paskutiniuoju okupacinei sovietų valdžiai aktyviai besipriešinusiu Lietuvos partizanu, Vyčio Kryžiaus ordino kavalieriumi, kariu savanoriu, dim. vyr. ltn. Antanu Kraujeliu-Siaubūnu. Velionio palaikai amžinojo poilsio atgulė Antakalnio kapinėse, Lietuvos kariuomenės karininkų laidojimo kvartale.

„Antano Kraujelio gyvenimas ir kovotojo kelias yra begaliniai tvirtos valios, taurios sielos ir besąlygiškos meilės Tėvynei pavyzdys. Lietuva niekada nepamiršta savo didvyrių! Jų gyvybės auka yra šiandieninės mūsų laisvės kertinis akmuo, ant kurio statome nepriklausomą ir demokratinę valstybę. Iš pokario partizanų kovos mūsų kariai šiandien semiasi ryžto bei dvasinės jėgos ruošdamiesi ginti tėvų žemę nuo priešo“, – tardamas atsisveikinimo žodį sakė Lietuvos kariuomenės vadas gen. mjr. Valdemaras Rupšys.

Ryte visi norintieji galėjo atsisveikinti su velionio palaikais Vilniaus Šv. Ignoto bažnyčioje, vėliau garbės sargyboje prie karsto stovėjo Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos kariai. Velionio atminimui Lietuvos kariuomenės apaštalinis administratorius J. E. arkivyskupas metropolitas Gintaras Grušas aukojo šv. mišias Vilniaus Šv. Ignoto bažnyčioje. Iš čia karstas su velionio palaikais išlydėtas į Antakalnio kapines, kur amžinojo poilsio atgulė Lietuvos kariuomenės karininkų laidojimo kvartale.

Vienu jautriausių laidotuvių ceremonijos momentų tapo dim. vyr. ltn. Antano Kraujelio-Siaubūno sūnaus Antano atliekama K. Genio ir A. Vilčinsko daina „Atmintį išsaugokim“.

„Antaną Kraujelį galima laikyti pavyzdžiu žmogaus, kuris, ir žlugus pasipriešinimui, nepasidavė ir dar beveik du dešimtmečius veikdamas pogrindyje drąsiai kovojo su Lietuvą okupavusia valdžia“, – sako krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis.

Atsisveikinimo ceremonija vyko dvi dienas. Vakar pagarbą A. Kraujeliui-Siaubūnui Šv. Ignoto bažnyčios šarvojimo kriptoje išreiškė krašto apsaugos viceministras Vytautas Umbrasas, Lietuvos kariuomenės vadas generolas majoras Vytautas Rupšys, LR Prezidento vyriausiasis patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Jonas Vytautas Žukas.

A. Kraujelio-Siaubūno palaikai buvo aptikti šių metų birželį Vilniuje, Našlaičių kapinėse, po kelių dešimtmečių A. Kraujelio artimųjų, istorikų ir archeologų vykdytų paieškų. Palaikų tapatybę patvirtino ir genetiniai duomenys.

A. Kraujelis-Siaubūnas gimė 1928 m. spalio 25 d. Utenos apskrities Alantos valsčiaus Kaniūkų kaime. 1946–1947 m. buvo partizanų ryšininkas, 1948 m. rudenį tapo Mykolo Urbono-Liepos partizanų būrio kovotoju. 1950 m. rudenį A. Kraujelis-Siaubūnas perėjo į naujai suformuotą Henriko Ruškulio-Liūto būrį, veikusį Anykščių, Utenos ir Molėtų rajonų sankirtoje, ir buvo paskirtas Žėručio rajono štabo Žvalgybos skyriaus viršininku, vėliau – Žėručio rajono štabo viršininku.

Okupacinės valdžios institucijos ilgus metus, net ir silpstant ginkluotam partizanų pasipriešinimui, itin nuožmiai persekiojo A. Kraujelį. Nesibaigiantys tardymai ir persekiojimai lydėjo visus partizano šeimos narius. Jo tėvai, seserys du kartus buvo ištremti. 1965 m. kovo 17 d. KGB ir ginkluoti kareiviai apsupo sodybą Utenos rajone, Papiškių kaime, kur Siaubūnas turėjo įsirengęs slėptuvę. Nepaklusęs sovietų saugumiečių raginimams, A. Kraujelis-Siaubūnas gyvas nepasidavė.

Lietuvos Respublikos Prezidentas 1998 m. gegužės 19 d. dekretu Nr. 72 apdovanojo A. Kraujelį-Siaubūną Vyčio Kryžiaus ordino Komandoro kryžiumi (po mirties).

Šaltinis: KAM

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
10. tai (9) Anfisai
(2019-10-27 08:18:20)
(78.58.185.179) Parašė:

Jei nori tai vergauk, bet neįtrauki kitų laisvę milinčių tautiečių.9. Anfisa
(2019-10-27 06:52:36)
(88.118.163.49) Parašė:

6-m. Taip. Mazom ir silpnom valstybem is esmes negali pasistoti klausimas: buti laisva nepriklausoma savarankiska valstybe, ar ne. Tokiom valstybem pasistoja tik vienas klausimas: kieno vergu buti? Ir Lietuva pasirinko...8. s
(2019-10-27 01:57:53)
(37.228.225.252) Parašė:

Lithuania Americans Documentary youtube.com/watch?v=DYszYjrU5Xc7. Virga
(2019-10-27 01:31:02)
(188.69.209.140) Parašė:

Kiek šlykščių kremliaus botų komentarų. lendat iš pakampių, šlykščios kremliaus žiurkės, ir žiūrit kaip čia apnuodyti kuo daugiau lietuvos didvyrių. Šeimininkas iš Krempiaus pinigėlių atsiunčia ? Nieko nuostabaus, tokių brudų Lietuvoje ir tais laikasi buvo daug , važiavo stalino saulės lietuviams pavežti, skundė, šaudė partizanus parsidavėliai. Stribų palikuons, jūs siuntat, kad Lietuvos žmones pagerbė savo didvyri, kuris jūsų tėtukus ir diedukus pyškino.6. Romas
(2019-10-27 00:04:51)
(77.111.247.69) Parašė:

Nesigilinsiu i gincus apie ta, taip vadinama priesinimasi, man jie buvo ir liks paprasti banditai, kurie gelbejo savo kaili tautieciu saskaita. Vagys ir plesikai, tokiu "didvyriu" buvo pilna 1990-2000 metais, tik tie bent neveidmainiavo. Nekalbesiu apie tai, kad niekam taip ir nepavyko atrasti tu "didvyrisku zygdarbiu" kovoje su "okupacine" valdzia. Galima ivairiai ziureti i tikru partizanu ir liaudies gyneju kova, vokieciu okupacijos metais, bet ten viskas aisku - desimtys tukstanciu sunaikintu nacistu ir policaju, tukstanciai sunaikintu gelezinkelio sastatu, begiu ruozo kilometru, telefono liniju, simtai vienetu karines technikos, simtai tonu degalu. Patinka-nepatinka, bet cia viskas aisku - tarybiniu partizanu pasiekimus patvirtino patys vokieciai. Siuo atveju visi tokie garsus kovotojai, istisi "generolai ir stabu virsininkai", begale sukurtu planu ir operaciju, o realybeje - snipstas. Bet as net ne apie tai - man ima juokas, kad Lietuva jau beveik 30 metu skelbia save "nepriklausoma valstybe" ir galu gale kaip pratruko - cenzūramba, mes ir turim "didvyriu". Laiko prabego daug, jau pokario siaubas uzsimirso. Valdzia pradejo rinkineti kaulus po Lietuva ir paskelbe iskilmingu pakasynu parada. 30 metu praejo, suprasciau jeigu tai butu pirmus metus. Dabar tai vieniem sukelia tik pasislykstejima, kitiem sarkazma. Vat todel Lietuva ir netapo VALSTYBE, Savarankiska Valstybe. Bailiai ir menkystos negali sukurti, jie tik naikina. Tam intelektas nereikalingas.5. Andrius.A.
(2019-10-26 23:30:26)
(88.222.106.102) Parašė:

Kokią ateitį gali turėti valstybė garbinanti išgamas,beginklių tautiečių žūdikus? Nežiūrint į tai, kad visa oficialioji medija gieda ditirambus šiam sadistui net Delfio komentaruose šis išgama vertinamas neigiamai.4. U-2
(2019-10-26 23:01:40)
(89.116.124.39) Parašė:

Kiek ponu, kokie visi grazus ir netgi liudintis IBM vyskupas Glusas... O perskaites "Amžinojo poilsio išlydėtas paskutinis okupacinei sovietų valdžiai aktyviai besipriešinęs Lietuvos partizanas dim. vyr. ltn..." buvau sventai yysitikines. kad tai V.I Landzbergio-Siaubuno laidotuves. Labai, labai nemaloni klaida...3. Proletaras
(2019-10-26 22:48:49)
(78.58.185.179) Parašė:

Kodėl paskutinis. Dar ir dabar daug patriotų priešinasi KGBistam užgrobusiams valdžia Lietuvoje.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras