2024 m. gegužės 24 d.

 

Atviras laiškas Lietuvos mokslo tarybos pirmininkui prof. Eugenijui Butkui

3
Paskelbta: 2012-09-22 15:06 Autorius: Prof. habil. dr. A. Andrijauskas, prof. dr. A. Beinorius, prof. dr. A. Jokubaitis, doc. dr. N. Kardelis, doc. dr. D. Kuolys, prof. habil. dr. B. Kuzmickas, prof. habil. dr. G. Mažeikis, dr. V. Rubavičius, prof. habil. dr. A. Šliogeris

Gerb. Pirmininke, jums gerai žinoma, kad mokslo institutų finansavimas priklauso nuo to, kaip ekspertai įvertina juose dirbančių mokslininkų publikacijas – metinį mokslininkų darbą. Tad labai svarbi tampa LMT suburiamų vertintojų ekspertų kompetencija ir sąžiningumas. Deja, kol kas ekspertavimo kokybė mokslininkų nedžiugina, nors dalis jų patys padirbėja vertintojais. Matyt, suveikia instinktas – nuvertindamas kitose institucijose dirbančius kolegas gali savon institucijon nukreipti kiek daugiau pinigų, nes skirstomas vienas ir tas pats finansinis krepšys. Pati LMT nesyk pripažino būtinumą gerinti šios veiklos kokybę. Tačiau kreipiamės į jus ne dėl gerinimo, o dėl konkretaus papiktininančio atvejo – a. a. filosofo, Artimųjų Rytų civilizacijų ir religijų tyrinėtojo, menotyrininko prof. Algio Uždavinio užsienyje išleisto ir tenykščių specialistų pripažinimo sulaukusio veikalo Philosophy and Theurgy in Late Antiquity (San Rafael, CA: Sophia Perennis, 2010), kuris eksperto buvo visiškai nuvertintas.

Lietuvos kultūros tyrimų instituto mokslininkai šią monografiją siūlė vertinti kaip išskirtinį ir reikšmingą teorinį veikalą, tad priskyrė ją tokių mokslinių darbų kategorijai. Ir tam turėjo pagrindą, kadangi A. Uždavinys ir po mirties yra žinomas daugelyje užsienio mokslinių centrų, kadangi jo darbams būdinga nepaprasta erudicija, gebėjimas operuoti civilizacinėmis kategorijomis, puikus Antikos ir neoplatonikų filosofinės minties išmanymas, galinga mokslinė kūrybinė vaizduotė. Buvo kviečiamas į aukščiausio lygio konferencijas, Australijos, Anglijos, JAV universitetus skaityti pranešimų ir paskaitų, jo tyrinėjimus finansavo Jordanijos ir Saudo Arabijos karališkieji fondai, taip pat kitos išskirtinius mokslinius tyrinėjimus remiančios organizacijos. Jo darbai pripažįstami tos srities klasika. Ajovos universiteto prof. John F. Finamore apie veikalą   Philosophy and Theurgy in Late Antiquity rašo: „Dr. Uždavinio mokslinis darbas atveria daugelį ryšių tarp Jamblicho filosofijos ir senovės egiptiečių išminties [...] Kaip savo knygoje tvirtina dr. Uždavinys, visos kultūros ir filosofijos susietos skirtingais būdais. Jis taip pat parodo, kad „teurgijos prasmė dažnai yra suprantama klaidingai“. A. Uždavinį ypač vertinusio tarptautinio neoplatonizmo filosofijos tinklo ISNS (Tarptautinė neoplatonizmo studijų draugija) 2012 m. surengtoje didžiulėje tarptautinėje konferencijoje visa programos dalis buvo skirta  A. Uždavinio nagrinėjamoms teurgijos, filosofijos ir helėnų religijos sąsajų temai. Tai rodo didelį lietuvių mokslininko monografijos aktualumą. Įvairūs užsienio mokslininkai pažymi, jog A. Uždavinys  ypač prisidėjo siekiant įveikti siaurą ir kultūriškai sterilizuotą platonizmo filosofijos tradicijos sampratą. Vienas autoritetingiausių senovės graikų filosofijos, viduriniojo platonizmo ir neoplatonizmo žinovų Dublino Trinity College prof. Johnas M. Dillonas apie lietuvių ekspertų nuvertintą A. Uždavinio monografiją yra pasakęs: “Šioje ypač įkvepiančioje ir itin platų lauką apimančioje knygoje Algis Uždavinys, pasitelkęs savo neįtikėtiną erudiciją, parodo neoplatonizmo  teurgijos šaknis, glūdinčias Senovės Egipte, tokiu būdu jis įveda platonizmo filosofiją į naują ir žymiai platesnį kontekstą.  Neoplatonizmo tyrinėtojai jam už tai bus nepaprastai dėkingi. Šios knygos skaitytojai pajus, kad jų požiūris į gyvenimą pasikeitė”.

Kitas žymus specialistas, Bendigo universiteto profesorius Harry Oldmeadow tvirtina A. Uždavinį buvus ne tik žymiausią šiuolaikinį teurgijos tyrinėtoją, bet ir žmogų, palikusį „didžiulius darbus, kurie ilgai išliks vertingi tiems mokslininkams ir ieškotojams, kurie ieško Tradicijos šviesos pastarųjų dienų tamsoje“.

Tinklalapyje PracticalTheurgy.com A. Uždavinio knyga Philosophy and Theurgy in Late Antiquity laikoma viena svarbiausių pasaulyje monografijų ir įvardijama kaip „naujausias atradimas teurgijos tyrinėjimų scenoje, apžvelgiantis teurgiją iš graikiškosios, egiptietiškosios, mesopotamiškosios ir netgi sanskritiškosios perspektyvų; tai -- itin kūrybingas komparatyvistinis darbas, nuostabiai surasti ryšiai tarp teurgijos ir jos šaknų senovės Egipte“..

Prof. A. Uždavinys pagerbtas ir Tarptautinės neoplatonizmo studijų draugijos (ISNS): įrašytas į jos sąrašus kaip vienas geriausių pasaulyje neoplatonizmo, sufizmo, hermetizmo, simbolių teorijos specialistų. Sąrašą galima būtų tęsti – A. Uždavinio pasaulinio lygio įnašas į filosofiją neabejotinas.

Tačiau lietuviui ekspertui toks užsienio kolegų pripažinimas nė motais; jo vertinimas aiškus ir paprastas – Philosophy and Theurgy in Late Antiquity -- 0 balų iš 5 galimų.  Nors ekspertai savo veiklą pridengia anonimiškumu, vis dėlto prašytume LMT  pagrįsti tokią „ekspertinę“ išvadą. O gal ir pats ekspertas galėtų tai padaryti.

Prof. habil. dr. Antanas Andrijauskas

Prof. (hp) dr. Audrius Beinorius

Prof. (hp) dr. Alvydas Jokubaitis

Doc. dr. Naglis Kardelis

Doc. dr. Darius Kuolys

Prof. habil. dr. Bronius Kuzmickas

Prof. habil. dr. Gintautas Mažeikis

Dr. Vytautas Rubavičius

Prof. habil. dr. Arvydas Šliogeris

                 

 

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
3. Bernardas
(2012-09-24 16:43:39)
(193.120.165.138) Parašė:

Gili mpagarba straipsni parasiusiems ir pasirasiusiems.2. Zenonas
(2012-09-22 16:26:08)
(78.57.175.160) Parašė:

Manau Algis Uždavinys pažeidžia daugelyje mūsų esantį krikščionišką davatkiškumą. Manau sunku tokiems "ekspertams" suprasti jo knygas, kai šalia mokslinių tiesų yra smulkiai aprašomi kitų tautų religiniai ritualai. Tuomet nebežinai ar autorius mokslininkas ar šamanas. Bet Algiui Uždaviniui tai netrukdė būti plačios erudicijos žmogumi. Deja "ekspertai" dažniausia to neturi. P.S. Gaila, kad tuomet nepakviečiau puodeliui kavos. Pagarbiai1. kaip visada
(2012-09-22 16:04:01)
(78.58.123.5) Parašė:

ir kaip visur yra ismetami, isstumiami, nutylimi talentingi, pasiaukojantys, mastantys zmones. Nesvarbu ar tai mokslo srityje, ar bet kokioje kitoje. Baisus pavydas, tai pirma, baime, kad visi pamatys tam tikru personu menkyste , o svarbiausia, BABKES. Juk padarysi bet ka, kad neprarastum babkiu. Ar ne taip? Visai nesudetingas dalykas. Sena, kaip pats pasaulis.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras
 
Naujausi komentarai