2023 m. lapkričio 28 d.

 

Lietuvos URM atsakymas nepaneigė „ROSSIYA SEGODNYA“ sąsajų su terorizmo finansavimu ir pinigų plovimu

17
Paskelbta: 2019-11-14 22:22 Autorius: ekspertai.eu
Lietuvos diplomatijos vadovas Linas Linkevičius ir Rusijos užsienio reikalų atstovė Marija Zacharova.


Kai ekspertai.eu paviešino dokumentą, kuriame matoma, kad tarptautinė media kompanija „ROSSIYA SEGODNYA“ susijusi su pinigu plovimu ir terorizmo finansavimu, ypač jautriai sureagavo šiai media grupei priklausanti naujienų agentūra RIA, kuri pareikalavo viešo atsaiprašymo už esą paskleistą šmeižtą (apie tai skelbėme publikacijoje „ROSSIYA SEGODNYA“ reikalauja viešo „ekspertai.eu“ atsiprašymo“).

Taip pat emocingai sureagavo ir Rusijos užsienio reikalų atstovė Marija Zacharova, kurios teigimu ekspertai.eu padarė protu nesuvokiamą veiksmą (apie tai skelbėme publikacijoje „Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė pakomentavo „ekspertai.eu“ skelbtą informaciją“). Po tokios netikėtos Rusijos reakcijos ekspertai.eu kreipėsi į Europos Centrinį Banką, kuris informavo, kad apie ekspertai.eu minimus sankcijinius sąrašus (į kuriuos patenka pinigų plovėjai ir terorizmo finansuotojai) nieko nežino ir patarė kreiptis į Lietuvos banką.

„Europos Centrinis Bankas neturi teisinių instrumentų, jog galėtų tiesiogiai prižiūrėti ir priversti laikytis Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymų. Tai yra nacionalinio lygmens atsakomybė“, - patarė Europos Centrinis Bankas.

Todėl nieko nelaukdami ekspertai.eu ir kreipėsi į nacionalinio lygmens instituciją – Lietuvos banką.

„Keli Lietuvos komerciniai bankai ekspertai.eu patvirtino, kad turi taip vadinamus sankcijinius sąrašus, į kuriuos patenka tie, kas susiję su pinigu plovimu ir terorizmo finansavimu. <...> Kas Lietuvos bankams pateikia sankcijinius sąrašus, ar tai Lietuvos bankas ar kokia kita institucija?
“, - taip skambėjo vienas iš ekspertai.eu klausimų Lietuvos bankui.

Tačiau Lietuvos bankas šiuo klausimu nukreipė į Užsienio reikalų ministeriją.

„Lietuvos atveju šiuo klausimu siūlytume kreiptis į Užsienio reikalų ministeriją, kuri, įgyvendindama Ekonominių ir kitų tarptautinių sankcijų įgyvendinimo įstatymą, koordinuoja tarptautinių sankcijų įgyvendinimą Lietuvoje“, - buvo rašoma Lietuvos banko atsakyme.

Ekspertai.eu taip ir padarė ir kreipėsi į nurodytą ministeriją.

„Keli Lietuvos komerciniai bankai jau patvirtino, kad turi taip vadinamus sankcijinius sąrašus, į kuriuos patenka tie, kas galimai susiję su pinigu plovimu ir terorizmo finansavimu.

Bankai teigia, kad šių sąrašų viešai pateikti negali, nes jie yra slapti, o tikrinama viskas tik tada, kai jau įvykęs pavedimas iš vieno ar kito adresato.

Lietuvos bankas atsakydamas į ekspertai.eu paklausimą informavo taip: „Sankcijos gali būti nacionalinės ar tarptautinės, jas nustato ir skelbia tarptautinės organizacijos ar įgaliotos atskirų valstybių institucijos. Pavyzdžiui, finansų rinkos dalyviai negali teikti tam tikrų finansinių paslaugų, gyventojams, įmonėms ar organizacijoms, kuriems yra taikomos Europos Sąjungos finansinės sankcijos (https://bit.ly/34FVuwx) arba jie yra įtraukti į Jungtinių Tautų sankcionuotų asmenų sąrašus (https://bit.ly/32iVf8R). Lietuvos atveju šiuo klausimu siūlytume kreiptis į Užsienio reikalų ministeriją, kuri, įgyvendindama Ekonominių ir kitų tarptautinių sankcijų įgyvendinimo įstatymą, koordinuoja tarptautinių sankcijų įgyvendinimą Lietuvoje.“

Tad kaip ir patarė Lietuvos bankas, kreipiamės į jus ir prašome atsakyti į keletą klausimų“, - rašoma ekspertai.eu rašte Užsienio reikalų ministrui Linui Linkevičiui.

Žemiau galite susipažinti su ekspertai.eu klausimais ir Užsienio reikalų ministerijos atsakymais.

- Ar jūs žinote, kas Lietuvoje sudaro sankcijinius sąrašus? Jei apie tuos sankcijinius sąrašus žinote, gal galite paaiškinti, dėl kokių priežasčių tie sąrašai yra neskelbiami viešai, o jei skelbiami, pateikite nuorodą, kur būtų galima pamatyti visus pavadinimus, kurie susiję su pinigų plovimu ir terorizmo finansavimu?

- Lietuvos Respublikos 2004 m. balandžio 22 d. ekonominių ir kitų tarptautinių sankcijų įgyvendinimo įstatymo (toliau – Įstatymo) 12 str. nustato institucijas, pagal kompetenciją atsakingas už tarptautinių sankcijų įgyvendinimo priežiūrą (pvz., URM, EIMIN, Muitinės departamentas, Lietuvos bankas yra atsakingi už ekonominių sankcijų įgyvendinimo priežiūrą; FNTT, Muitinės departamentas, Lietuvos bankas – už finansinių sankcijų įgyvendinimo priežiūrą ir t.t.). Būtent institucijos, atsakingos už tarptautinių sankcijų įgyvendinimo priežiūrą, ir finansų įstaigos teikia informaciją apie tarptautinių sankcijų įgyvendinimą, jų pažeidimus ir nagrinėjamas bylas Užsienio reikalų ministerijai (Įstatymo 13 str.), t.y., URM nėra atsakinga už visų tarptautinių sankcijų įgyvendinimo priežiūrą. URM koordinuoja tarptautinių sankcijų įgyvendinimą ir teikia informaciją fiziniams ir juridiniams asmenims tarptautinių sankcijų įgyvendinimo klausimais bei teikia informaciją apie šių sankcijų įgyvendinimą JTO, kitoms tarptautinėms organizacijoms ar ES institucijoms, kurių nustatytos tarptautinės sankcijos yra įgyvendinamos (Įstatymo 12 str.).

Vadovaudamasi šiuo Įstatymu, LR Vyriausybė 2004 m. gruodžio 30 d. nutarimu patvirtino Tarptautinių sankcijų įgyvendinimo priežiūros tvarkos aprašą. Pagal šio aprašo 4 punktą, institucijos, atsakingos už tarptautinių sankcijų įgyvendinimo priežiūrą, patvirtina nurodymus dėl tinkamo tarptautinių sankcijų įgyvendinimo priežiūros jų reguliavimo srityje (pvz., čia galima rasti Tinkamo tarptautinių finansinių sankcijų įgyvendinimo Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos reguliavimo srityje priežiūros nurodymus).

Lietuvos bankas jums jau atsiuntė nuorodas, kur galima rasti tiek fizinių ir juridinių asmenų sąrašus, kuriems taikomos ES ir JTO sankcijos, tiek ir informaciją apie kitokias tarptautines sankcijas. Išsamią ir nuolat atnaujinamą su tarptautinių sankcijų įgyvendinimu susijusią informaciją, naudingas nuorodas, dažniausiai užduodamus klausimus visuomet galima rasti URM tinklapyje.

Pažymėtina, kad URM koordinuoja tik tarptautinių sankcijų įgyvendinimą Lietuvoje. Atkreiptinas dėmesys, kad finansų įstaigų darbą su klientais taip pat gali įtakoti Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo įstatymo bei kitų teisės aktų reikalavimai, tačiau URM nėra įgaliota ir kompetentinga komentuoti šių sričių.

- Kas Lietuvos bankams pateikia sankcijinius sąrašus, ar tai Lietuvos bankas ar kokia kita institucija?
 Kokios yra galimybės ir kokiais būdais Lietuvos piliečiai ir įmonės gali apsisaugoti nuo tų, kurie yra tuose neskelbiamuose sankcijiniuose sąrašuose?

- Už Ekonominių ir kitų tarptautinių sankcijų įgyvendinimo pažeidimus fiziniai ir juridiniai asmenys atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka (Įstatymo 14 str.). URM, koordinuodama tarptautinių sankcijų įgyvendinimą Lietuvoje ir siekdama maksimaliai palengvinti sąlygas fizinių ir juridinių asmenų ūkinės veiklos planavimui, savo tinklapyje, kaip minėta, teikia išsamią informaciją, susijusią su tarptautinėmis sankcijomis. Ten pat pateikiami ir institucijų atsakingų asmenų kontaktai, kad prireikus asmenys galėtų kreiptis konsultacijų konkrečiais klausimais.Prisiminkime banko „Swedbank“ raštą, nuo kurio viskas prasidėjo, bet, atrodo, dar toli gražu nesibaigė. Ekspertai.eu kol kas niekaip negali atsiprašyti Rusijos pusės už šmeižtą, nes turimi dokumentai rodo tai, ką rodo – „ROSSIYA SEGODNYA“ aiškiai siejama su pinigu plovimu ir terorizmo finansavimu.Susiję:

Lietuvos bankas nukreipė į Lietuvos užsienio reikalų ministeriją  

Skirtingai nuo Lietuvos banko, Europos Centrinis Bankas į paklausimus reaguoja labai greitai  

Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė pakomentavo „ekspertai.eu“ skelbtą informaciją   

„ROSSIYA SEGODNYA“ reikalauja viešo „ekspertai.eu“ atsiprašymo

Lietuva, būdama moraliniu pasaulio autoritetu, vėl gavo rusišku skuduru per veidą – šįkart susimovė Danija

„SWEDBANK“ atskleidė, kad tarptautinė media grupė „ROSSIYA SEGODNYA“ susijusi su teroristų finansavimu ir pinigų plovimu

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
17. Vytas
(2019-11-15 18:10:14)
(46.249.171.56) Parašė:

Ši "informacija, tikriausiai, iš serijos pasakojimų apie tai, kaip Rusija ar Sirijos vyriausybė naudojo cheminį ginklą Sirijoje prieš taikius gyventojus. Jei banko raštus pradėsime laikyti terorizmo rėmimo įrodymais, taikur nukeliausim. Tuo labiau, kažkokiam neįvardytam fiziniui asmeniui. Lygiai taip pat galime tvirtinti, kad marsiečiai finansavo tokį ar tokį teroro aktą. Eksoertai - malačiai, dar kartą parodė, kaip realiai gimsta mitai.16. > 13. Protaukime
(2019-11-15 14:50:28)
(91.163.154.166) Parašė:

Na ir juokdarys tamstele, sitiek prisigerti ozio slapimo, kad paciam apsimyzti ((: . Vien ko vertas karsciuojanciu smegeneliu teiginys,- "Jiems butina duoti i kaulus dar karta." Kad tamsta, daznai su kede dauze per galva tevas, uz neismoktas pamokas,- tai faktas ! Belieka rasti fakta, kur ir kas dave Stalinui i kaulus . Tiesa sakant, antrojo pasaulinio karo sukelejui.... jeigu jums neperdegs siulas,- galima pamatyti tai irodanciu faktu ? Taip pat noretusi suzinoti kokie gi tie "Rusijos nusikaltimai Sirijoje" ? Pyle napalma ant taikiu Sirijos pilieciu kaip jusu seimininkai Vietname, bombardavo juos "nesvariomis", su radioaktyviomis medziagomis bombomis Serbija ar tiesiog buvo pakviesti pagalbon,teisiskai isrinkto prezidento, kovoti su jusu seimininku aukletiniais teroristais ? Paskutinis klausimas teorinis. Jei skaitete nuo pradziu, manau, kad siulas senai perdeges. Linkejimai palatos draugei Amelijai !15. Romas
(2019-11-15 14:26:51)
(77.111.247.12) Parašė:

Nelaikykite pinigu Lietuvos teritorijoje ir nebus kvailu problemu. Gal kada nors Lietuva taps Valstybe, tures savo Vyriausybe ir bankus, tada galima bus pagalvoti ir grazinti kapitala.14. to 13
(2019-11-15 13:17:03)
(84.55.22.177) Parašė:

moliuske ar skaitei straipsnį?13. Protaukime, o neieskokime samokslo teoriju
(2019-11-15 13:01:03)
(84.15.234.225) Parašė:

Pagarba Svedijos SWED bankui kuris kovoja su Rusijos terorizmu. Putinas supranta tik kumscio argumentus. Antrasis pasaulinis karas, kuri sukele Stalinas, nepamoke maskvenu. Jiems butina duoti i kaulus dar karta. Rusijos nusikaltimai Sirijoje irodo, kad JAV pozicija, kuriai ir pritaria Lietuva, trukumu neturi. Kremlius? Jis vienas liko, kuris pateisina bet kokias intervencijas. Bet to Putinas niekada neatleis Landsbergiui uz jo paskelbta nepriklausomybe. Nieko naujo. Propagandines Rusijos atakos jau perprastos.12. Amelija
(2019-11-15 12:40:19)
(188.69.211.7) Parašė:

Ko jūs čia piarinatės? Savaime suprantama, kad jūsų portalas yra finansuojamas RF, jūs dirbate Rusijai, visi tekstai yra nukreipti LR menkinti, kelti neapykantą. Kadangi šio komentaro nepaskelbsite, norėčiau, kad jį perskaitytų ligonis. A. Nakas.11. povilas
(2019-11-15 11:23:57)
(83.183.88.121) Parašė:

Gerai cia ekspertai demaskavot tuos niekadejus tyliai bandziusius prisidengti pinigu plovimo ir terorizmo finansavimo istatymais tik tam, kad kenkti Rusijai ir tuo pat metu susidoroti su sau neparankiais Lietuvos pilieciais. Aciu ekspertai uz jusu darba.10. ceslovas
(2019-11-15 11:22:58)
(188.69.212.104) Parašė:

Del to ir einama, kad panaikintu tikruosius pinigus, o butu tik kazkokie virtualus pinigai, tuomet gales viska kontroliuoti ir vinioti apie pirsta bet kuri zmogu.Grizta baudziavos laikai burzazineje Lietuvoje.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras
 Naujausi