2023 m. kovo 24 d.
 

 

Ministras Arūnas Dulkys atsakė į klausimus dėl skiepijamų naujagimių vakcina nuo hepatito B infekcijos

14
Paskelbta: 2021-01-30 16:02 Autorius: ekspertai.eu
Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys. Nuotr. facebook.com


Sausio 3 d. hematologas profesorius Eduardas Vaitkus viešai kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministrą Arūną Dulkį.

Ministro buvo prašoma atsakyti į konkrečius klausimus, dėl pirmą gyvenimo parą skiepijamų naujagimių vakcina nuo hepatito B infekcijos. Klausimai kilo matant didelį farmacininkų nesąžiningumą pelnantis iš mokesčių mokėtojų kišenės, visa tai suderinus su dar nesąžiningesniais politikais.

Dėl viešo paklausimo, E. Vaitkus iš karto susilaukė tik kokybiškos informacijos portalo 15min.lt reakcijos, kur žurnalistė Eglė Zicari informavo, kad rašte ministrui surašyti melagingi teiginiai. Visuomeniniuose tinkluose tiesos tikrintoja 15min.lt E. Vaitkaus laiško turinį ministrui, pažymėjo kaip klaidingą:Apie visa tai tai skelbėme publikacijoje „Profesorius E. Vaitkus įvertino melagienų fabrikėlio „15min.lt“ eilinę dezinformacijos dozę“.

Tuo metu A. Dulkys paklausimą persiuntė į Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centrą (ULAC). Minėto centro laikinasis vadovas Kęstutis Krivickas po 20 darbo dienų atsiuntė atsakymą, kuriame nors ir nebuvo teigta, kad E. Vaitkus yra surašęs klaidingus teiginius, tačiau nepateikė nė vieno atsakymo į užduotus klausimus.

Štai taip atrodė laikinojo ULAC vadovo atsakymas:Todėl dabar jau ekspertai.eu kreipėsi į ministrą A. Dulkį, prašydami atsakyti į keliamus klausimus ir paprašė tai padaruti atsakant į kiekviemną klausimą atskirai, o ne urmu.

Po savaitės A. Dulkys atsiuntė atsakymus, kuriuos jam padėjo surašyti Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Spaudos tarnybos vyr. specialistas Julijanas Gališanskis.

Kviečiame su šiais SAM vadovo atsakymais susipažinti.

- Kokie medikai rekomendavo SAM ministrui įtraukti hepatito B skiepus į kompensuojamų privalomų skiepų planą?

- Ne tik hepatito, bet ir tuberkuliozės skiepai yra reikalingi naujagimiams, kurios užkrato pilna aplinkoje.  Juk norint apsaugoti vaiko sveikatą sudaromi vaikų profilaktinių skiepijimų kalendoriai.

Hepatito B virusu galima užsikrėsti per kraują ir kitus kūno skysčius, infekuoto asmens kraujui, kitiems kūno skysčiams patekus ant pažeistos odos ar gleivinių, lytiniu keliu, gimdymo metu, jei motina yra infekuota, užsikrečia naujagimis. Skiepijimo nuo hepatito B taktika, kai skiepijami naujagimiai ir kūdikiai, buvo pasirinkta dėl to, kad jei naujagimis užsikrečia hepatito B virusu gimdymo metu, daugiau nei 90 proc. tikimybė, kad kūdikiui išsivystys lėtinis hepatitas, vėliau – kepenų cirozė ir kepenų vėžys. Jei užsikrečiama vėlesniame amžiuje, lėtinės infekcijos išsivystymo rizika yra ženkliai mažesnė. Tokia skiepijimo taktika rekomenduojama vidutinio ir didelio hepatito B endemiškumo šalyse.

Įgyvendinant Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas dėl naujagimių, kaip galima ankstesnės po gimimo apsaugos prieš hepatitą B, taip pat žinant hepatito B plitimo kelius ir sergamumo epidemiologinę situaciją šalyje, vykdant Nacionalinės imunoprofilaktikos programos nuostatas, Lietuvoje 1998 m. pradėti skiepyti naujagimiai.

Vakcinos yra įtraukiamos į Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, remiantis tarptautinių organizacijų (Europos Komisija, Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras, Pasaulio sveikatos organizacija) rekomendacijomis, naujai publikuojamais mokslo duomenimis ir užkrečiamųjų ligų epidemiologine situacija.
 
- Kokie valdininkai tarpininkavo pasirašytinai, įtraukiant hepatito B skiepus į kompensuojamų privalomų skiepų planą?

- Naujų vakcinų įtraukimo į Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų klausimai numatomi nacionalinių imunoprofilaktikos programų įgyvendinimo priemonių planuose, koordinavimo tarybos veiklą reglamentuojančiuose dokumentuose (Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2019 m. sausio 28 d. įsakymas Nr. V-115 „Dėl Nacionalinės imunoprofilaktikos 2019–2023 metų programos patvirtinimo“, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2019 m. birželio 19 d. įsakymo Nr. V-717 „Dėl Nacionalinės imunoprofilaktikos 2019–2023 metų programos koordinavimo tarybos ir Nepriklausomų ekspertų (patarėjų, konsultantų) grupės sudarymo ir Nacionalinės imunoprofilaktikos 2019–2023 metų programos koordinavimo tarybos darbo reglamento patvirtinimo“).

- Ar Sveikatos apsaugos ministras apsvarstė prof. E. Vaitkaus siūlymą PRIVALOMA tvarka skiepyti TIK TUOS naujagimius, kurių motinoms buvo nustatytas virusinis hepatitas B?

- Specialistai analizuoja visą gautą informaciją ir teikia siūlymus ministrui.

- Ar Sveikatos apsaugos ministras apsvarstė prof. E. Vaitkaus prašymą nebekompensuoti valstybės lėšomis VISŲ naujagimių skiepijimą nuo virusinio B hepatito?

- Nacionalinės imunoprofilaktikos 2019–2023 metų programoje yra numatyta svarstyti skiepijimo nuo hepatito B taktikos pakeitimą, nes vakcinos atsiranda vis naujos ir daugiau kompleksinės, apsaugančios nuo kelių ligų kartu. Tuomet bus galima dar kartą grįžti prie šio klausimo.

- Ar Sveikatos apsaugos ministras pasinaudojo prof. E. Vaitkaus siūlymu įvertinti valstybės tarnautojų (jeigu jie dar dirba) ir medicinos autoritetų veiką, rekomenduojant VISUS naujagimius pirmą gyvenimo parą skiepyti šia vakcina?

- Ministras neturi pagrindo nepasitikėti Nacionalinės imunoprofilaktikos 2019-2023 programos koordinavimo tarybos ir Nepriklausomų ekspertų (patarėjų, konsultantų) grupe.

Susiję:

Profesorius E. Vaitkus įvertino melagienų fabrikėlio „15min.lt“ eilinę dezinformacijos dozę

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]pertai.eu

 
Komentarai

 
14. Tai Usonis skiepų karalius
(2021-02-06 12:13:43)
(188.69.197.79) Parašė:

Net ir be atsakymo aišku -tsi Brazausko žentelis ,paveldėjęs kartu su bufetava jo milijardus ir pasidaręs vievaldžiu ekspertu irskiepų karalium.13. Trigrašis
(2021-01-31 18:23:09)
(178.16.34.170) Parašė:

Šiaip man įdomi naujiena,kad vienas šeimos gydytojas,profesorius ,pasitraukė iš suburtų "darmaėdų "komandų,tipo jie ekspertai Covid-o pandemijai spręsti.Antra naujiena pralinksmino.Žymusis ekspertas paaiškino,kad jam gaila laiko,nes jie labai daug dirba.Ir Šimonytė patvirtino;taip,renkamės kartą į savaitę,na,kartais du kartus.Tikrai persidirba.12. Liudvikas Vyšniauskas
(2021-01-31 15:51:00)
(83.179.32.41) Parašė:

Ketvirtį amžiaus teko dirbti teisėsaugos srityje.Tame tarpe ir vadovo pareigybės.Jei aš panašiu stiliumi būčiau atsakinėjęs į konkrečius paklausimus,kaip mat būtų keliamas klausimas dėl mano kompetencijos atlikti pareigas.Negi laikai tiek pasikeitė,kad atvira demagogija nugali.Ir tai aukščiausioje valdžios institucijoje.11. Mokytoja
(2021-01-31 11:16:32)
(78.62.17.181) Parašė:

Jeigu mokiniai,gavę teksto suvokimo testą,taip atsakinėtų į duotus klausimus, atsakymas būtų -NEIŠLAIKYTA. Tikiuosi, kad į klausimus atsakė ne pats ministeris,bet jo padėjėja[s]. Rekomenduočiau jam[jai] pabraukti svarbiausius klausimo žodžius, tuomet supras klausimo ESMĘ ir galbūt jam[jai] pasiseks atsakyti į duotus klausimus.10. R.
(2021-01-31 09:48:30)
(78.61.27.246) Parašė:

Pavyko surasti tik Youtube paieškoje įvedus rusiškomis (pasufleravo žodis "protiv") raidėmis: Роберт Кеннеди и Роберт де Ниро против Билла Гейтса 2020-12-219. Vadakste
(2021-01-30 23:18:17)
(78.62.55.176) Parašė:

Yutubeje.Robert Kennedi i Robert ge Niro su draugais protiv Billa Geitsa. Dec. 21 2020 .Ten kalbama apie dabartini zmoniu vakcinavima ir siulo nutraukt zmoniu eksperimentinius metodus su neaiskiomis , dar visai neistirtomis vakcinomis.8. stėrva
(2021-01-30 22:28:56)
(185.220.102.243) Parašė:

... koks naivus šis mulkis ... ir kaip jis nesupranta kur įsivėlė per savo naivumą? ... oi, kentės jo šeima per jo kvailumą ...7. Vytas
(2021-01-30 18:07:52)
(62.80.225.75) Parašė:

Manau, kad ministras pilnai pateisina savo buvusios profesijos (buhalteris) gebėjimus. Vargu ar jis bent suprato, ko klausė jo gerb. prof. E.Vaitkus, o jo klerkai nesiteikė jam to išaiškinti. Be to, juk ir jie patys , tikriausiai, dalyvavo šios vakcinacijos "prastumime". Tikėtina, kad tokių vakcinų yra ir daugiau.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras