2024 m. birželio 20 d.

 

Rūtenis Vanagas teigia, kad VEKS - tai aukso puodas. Bet ar tikrai?

Paskelbta: 2009-11-13 12:00 Autorius: ekspertai.eu

VEKS pradininkai
Dienraščių lyderis „Lietuvos rytas“ 2009 lapkričio 12 d. redakcijos skiltyje „Laiko ženklai“ (visą straipsnį galima paskaityti čia) publikavo samprotavimus apie išskirtinį reiškinį ne tik Lietuvos kultūroje, bet ir visame šalies gyvenime, t. y. apie VEKS. Šiek tiek apmaudu, kad straipsnio autorius neatsakingai ir paviršutiniškai, su begale netikslumų pasisakė šia aktualia tema. Todėl norėtume pasidalinti keliais savo pastebėjimais ir komentarais apie tai.

Kadangi minėto straipsnio autorius anoniminis, sąlyginai pavadinome jį Rūteniu Vanagu.

Rūtenis Vanagas: „Nors Vilnius dar pusantro mėnesio formaliai vadinsis Europos kultūros sostine, jau seniai aišku, kad šis unikalus projektas buvo aukso puodas, kuriuo vargšė Lietuvos kultūra taip ir nesugebėjo pasinaudoti.

ekspertai.eu: Jau nuo 2006 metų, kai pradėta intensyviai vykdyti ši valdininkų programa (o pinigai eikvojami net nuo 2004 m.!), projekto rengėjai itin pamėgo žodį „unikalus“. Tačiau visi argumentai, kodėl šis valdiškas projektas toks unikalus, buvo tik tokie: unikalus todėl, kad unikalus. VEKS organizatoriai labai pamėgo tokius posakius, kaip: „Unikalus istorinės reikšmės projektas“,  „Unikali ambasadorių programa“, „Peržengiantis ribas renginys“, „Netradicinės erdvės“, „Naujos tradicijos“ ir t.t. Bet žodis „unikalus“ yra visiškas lyderis tarp jų. Vien savo internetiniame puslapyje, dar iki pirmųjų skandalų apie atviras vagystes vykdant šią programą, žodį „unikalus“, patys to nepastebėdami, organizatoriai panaudojo daugiau nei 70 kartų! (Visas VEKS tinklapio versijas „ekspertai.eu“ yra išsaugoję ateities kartoms ir ikiteisminių tyrimų tyrėjams.) Štai tik keletas tokių „unikalumo“ pavyzdžių, skelbtų internetinėje svetainėje anglišku pavadinimu culturelive.lt: „Projektas unikalus tuo, kad pirmą kartą vienoje vietoje –  ir būtent Vilniuje –  tiesiogiai ir itin meniškai suskambės įvairių pasaulio miestų garsai...“; „Vilniuje sukurtas menininko projektas bus unikalus – t. y. iki šiol niekada neregėtas ir specialiai sukurtas mums...“; „Dar vienas unikalus projektas, pavadintas „Menas netikėtose erdvėse“, rengiamas rugsėjo 21–23 dienomis...“; „Projektas unikalus tuo, kad kiekvienais metais…“; „Kultūros sostinė yra unikalus šansas mūsų šaliai tapti Europos dėmesio centru, išskirtinė proga pristatyti pasauliui mūsų tautos kultūrą, atskleisti savo šiuolaikiškumą ir ypatingumą...“; „Savanoriai – tai žmonės, kurie turi unikalią galimybę matyti, kaip Vilnius tampa kultūros sostine „iš vidaus“...“; „Likus 699 dienoms iki 2009-ųjų, VšĮ „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ pristatė savo komandą ir ambicingus planus – sudominti Europą unikalia programa ir moderniu požiūriu į kultūrą...“ ir t.t. ir t.t. ir t.t.

Rūtenis Vanagas: „Kas dažniausiai atsitinka, kai vargšas laimi aukso puodą? Laimingasis įgyja daugybę draugų ir giminaičių, netgi tokių, kurių neįsivaizdavo turįs. Jis surengia prašmatnią puotą. Prisiperka reikalingų ir dar daugiau nereikalingų daiktų. Jo namuose netrukus apsilanko aferistai, kuriems nepavyko įsitrinti tarp draugų ir giminaičių. O pavydūs kaimynai diena po dienos praturtėjusį vargšą traukia per dantį, kaip jis nemoka elgtis su pinigais.

ekspertai.eu: Jei tai vadintume aukso puodu, tai jį laimėjo tikrai ne kažkokie abstraktūs vargšai, o visiems šalies gyventojams labai gerai žinomi ir ne kartą apsivogę politikai ir jų statytiniai, kurie puikiai tuo „aukso puodu“ pasinaudojo. Bet esminis dalykas – nėra jokio aukso puodo. Daugelis Lietuvos žmonių iki šiol galvoja, kad šiai aferai buvo išnaudoti ir iki šiol naudojami Europos sąjungos pinigai. Tačiau taip nėra. ES pinigai sudaro mažiau negu vieną procentą visos VEKS projektui skirtos sumos. Likę 99 procentai yra Lietuvos mokesčių mokėtojų biudžetiniai pinigai. Tad apie kokį dar aukso puodą kalba Rūtenis Vanagas? Ar kas nors gyvenime matė tokį aukso puodo laimėtoją, kuris pats savo asmeninius pinigus į tą puodą pasidėjo, o po tuo juos pats ir laimėjo?

Rūtenis Vanagas: „Galiausiai tokio turtuolio sąskaita ištuštėja ir jis lieka prie suskilusios geldos. Euforiją pakeičia depresija: „Geriau to aukso puodo nebūčiau laimėjęs!“

ekspertai.eu: Atviras straipsnio autoriaus Rūtenio Vanago melas: organizatoriai, kaip reta, vieningai teigia, kad projekto sėkmė neabejotina ir Vilniui (nors ir visos Lietuvos sąskaita) ši „šventė“ buvo itin naudinga. Vilniaus mero pasisakymą apie VEKS sėkmę galima pasiklausyti čia: {youtube width="480" height="360"}hNVnj-151Ew{/youtube}

Rūtenis Vanagas: „Jeigu galėtume padaryti projekto „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ (VEKS) rentgeno nuotrauką, išvystume visus nelaimingojo varguolio su aukso puodu nuotykius. Joje matytųsi ir 2 mln. litų kainavusi vokiečio G.Hofo surengta fejerverkų puota, ir aferą primenantis islandų dainininkės Bjork koncertas, kuriam Kultūros ministerija skubos tvarka atseikėjo 800 tūkst. litų.

ekspertai.eu: Kodėl straipsnio autorius tiesiog sąmoningai, dar kartą nori sumenkinti G. Hofo pastangas rengiant fejerverkų puotą ir pamiršo paminėti, kad pats garsusis vokietis papildomai investavo į šventę savo asmeninius du milijonus litų?

Rūtenis Vanagas: „Pamatytume ir kultūros draugais staiga apsimetusių politikų, kultūros veikėjų ir valdininkų, kuriems rūpėjo tik pagriebti milijoninio VEKS biudžeto (200 mln. litų skirta sostinės infrastruktūrai, 100 mln. litų – renginių programai) valdymą, veidus.

ekspertai.eu: Ar straipsnio autorius negalėtų konkretizuoti tų kultūros draugais staiga apsimetusių politikų, kultūros veikėjų ir valdininkų? Čia derėtų prisiminti, ką apie VEKS programą ir apsivogusią VEKS direktorę atvirai kalbėjo VEKS krikštatėvis A. Zuokas. Be to, Rūteni Vanagai, labai negerai minėti sumas, kurios yra visiškai netikslios.

Rūtenis Vanagas: „Tos maitvanagių peštynės apogėjų pasiekė 2008 metais. Tada Vilniaus savivaldybė nieko nepaaiškinusi nuo VEKS renginiams paskirtų beveik 16 mln. litų nusuko 4 mln. litų. O liberalcentristo J. Jučo vadovaujama Kultūros ministerija trinktelėjo durimis, padarydama tūkstantmečio klaidą – vietoj 2009 m. VEKS renginiams numatytų 40 mln. Litų, Vyriausybei pateikė prašymą VEKS skirti tik 24 mln. litų. Pasak J. Jučo, kai buvo pastebėta ši buhalterinė klaida, ją ištaisyti jau buvo vėlu.

ekspertai.eu: Ar straipsnio autorius apsimeta, ar tikrai nežino, kad tai ne klaida ir kad tokių klaidų niekada pasaulyje nebūna ir būti negali? Kad tuo įsitikintume, galima paskaityti „ekspertai.eu“ dar kovo mėnesį skelbtus klausimus vyriausybei „18 milijonų –  tai ne adata šieno kupetoj“. Rūtenis Vanagas turėtų žinoti, kad VEKS biudžetas nebuvo sumažintas nė centu, o atvirkščiai – labai padidintas! Tik dalis pinigų persiskirstė ir atiteko liberalų organizuojamoms statyboms, kurių „nuostabius“ vaisius jau galima regėti priešais pačią Onos bažnyčią.

Rūtenis Vanagas: „„Klaidos“ neištaisė ir A. Kubiliaus Vyriausybė, kuri, teisindamasi ekonomine krize, 2009 metų VEKS renginiams skyrė 27 mln. litų.“ „Tai košmaras ir katastrofa, kuri niekada negalėtų įvykti Vokietijoje“, – taip VEKS biudžeto sumažinimą 40 proc. apibūdino vokiečių žiniasklaida.

ekspertai.eu:  Dar kartą kartojame – nebuvo jokios klaidos. VEKS biudžetas prieš pat naujuosius 2009 metus buvo padidintas nei daug nei mažai – 18 milijonų litų.

Rūtenis Vanagas: „Išvystume ir pavyduolių chorą. Prie šio diriguojamo ir tik pagalius į ratus mokančio kaišioti, tačiau krislo savo akyje neįžvelgiančio visuomenės veikėjų būrelio, pamažu prisidėjo didžioji dalis tautos.

ekspertai.eu: Niekaip neaišku, ką čia norima pasakyti ir apie kokį ir kieno krislą akyje čia kalbama? Visuomenės veikėjų būrelio „ekspertai.eu“ viešas kreipimasis „Kodėl Lietuvos kultūros sostinė tokia pigi", kuris išplatintas 2008 m. vasario 28 d., buvo konstruktyvi pastanga, kad programa būtų kuo sėkmingesnė. Iš esmės, tai buvo noras padaryti viską, kad VEKS netaptų pinigų plovykla ir milžiniški visos Lietuvos mokesčių mokėtojų numatyti pinigai atitektų Lietuvos kultūrai ir Lietuvos infrastruktūrai. Deja, nieko panašaus neatsitiko ir visi skirti finansai šiai nusikalstamai programai buvo išeikvoti nestabdomai, dėl ko vyksta ne vienas gerokai užsitęsęs ikiteisminis tyrimas Generalinėje prokuratūroje.

Rūtenis Vanagas: „Keista, bet tautai visi VEKS renginiai susivedė į vieną – 100 tūkst. litų kainavusį V. Urbanavičiaus „Krantinės arkos“ vamzdį. Bet kodėl niekas nepurkštauja, kad dailaus veidelio V. Kudirka, išdygęs sostinės centre, kainavo nei daug, nei mažai – 3,5 mln. litų?

ekspertai.eu: Ar straipsnio autorius nesidomi ir nežino, kiek ir kokių renginių vyko, kad sugeba paminėti tik vieną „Krantinės arkos“ vamzdį, kurį iš tiesų mažiausiai galima apkaltinti neskaidrumu? Todėl reikia pabrėžti – tautai visi VEKS renginiai nesusivedė į šį nekaltą vieną vamzdį. Vamzdis – tai tik kuklus, bet labai reikšmingas mūsų laikmečio simbolis. Ir reikia padaryti viską, kad jis būtų išsaugotas ir nesunaikintas, kaip kad saugomos komunistinio režimo skulptūros Grūto parke, kurios yra geriausias pavyzdys jaunajai kartai, kokioje santvarkoje mes gyvenome. Toks pats pavyzdys bus ir vamzdis. O dabar atkreipiame dėmesį: esminiai pinigai VEKS aferoje yra įsisavinami ne per renginius, o per infrastruktūrą ir įvairiais išlaidas, nesusijusias su renginiais ir menu. Kelių atvirai korupcinių renginių metu buvo pavogta tik nedidelė dalis pinigų, skirtų visai VEKS programai. Primename tik kelis žinomesnius punktus iš ilgo sąrašo, per ką buvo (ir dar yra) vagiami žmonių pinigai, prisidengus kultūra: ryškiausias pinigų plovimo per infrastruktūrą pavyzdys, be abejo, yra Operos ir baleto teatro „renovacija“ (stambiausias ir brangiausias VEKS programos punktas); VEKS rinkodara ir komunikacija; VEKS administravimas; VEKS internetinės svetainės ir pan. Ir ką norima pasakyti, kai lyginamas vamzdis su V. Kudirkos paminklu?

Rūtenis Vanagas: Tokia tautos reakcija – tikra euforijos (dar 2007 metų pabaigoje atliktų tyrimų duomenimis, 81 proc. lietuvių džiaugėsi, kad Vilnius taps Europos kultūros sostine) virtimo depresija (dabar esą visi menininkai, net ir nesusiję su VEKS, turėtų tupėti cypėje) išraiška.

ekspertai.eu: Ar jūs nežinote, ar irgi tik apsimetate, kad jokių jūsų minimų tyrimo rezultatų nebuvo ir nėra, ir visi skaičiai yra „iš kepurės“? O svarbiausia – neplakite visų menininkų, kurie nieko bendro su VEKS neturi, į vieną krūvą su keliais tais (dažniausiai net ne menininkais, o taip pasivadinusiais „kultūrininkais“ ar „kultūros vadybininkais“), kurie labai neblogai iš šios aferos pasipelnė.

Rūtenis Vanagas: Visi tarsi pamiršome, kad jeigu ne VEKS, nebūtume matę gruzino N. Pirosmanio paveikslų, grožėjęsi pavykusiomis naujosios Nacionalinės galerijos parodomis, su šypsenomis vaikščioję naktinio Vilniaus gatvėmis per Kultūros naktį, masiškai kūrę Vilniui skirtus haiku.

Gedimino Kirkilo haiku
ekspertai.eu: Ar N.Pirosmanio paveikslai gali būti eksponuojami tik Europos kultūros sostinės statusą gavusiuose miestuose? Šito tikrai nežinojome. Kalbant apie Nacionalinės galerijos "pavykusias parodas", tai retai kada kokia nors paroda nepavyksta, žmonės visada ateina ir grožisi arba kritikuoja, ar šiaip žiopso. Jei turima omenyje, kad VEKS nuopelnas - Nacionalinė dailės galerija, tai taip negali būti, nes galerijos pastatas (buvęs revoliucijos muziejus) rekonstruojamas nuo šio tūkstantmečio pradžios ir keliavo per įvairias Vyriausybės programas, kol finalinėje stadijoje atsidūrė nacionalinėje VEKS programoje. Jo rekonstrukcijai išeikvota įspūdinga 84,5 milijonų mokesčių mokėtojų litų suma, bet vėlgi - prie ko čia VEKS? O kokias šypsenas pastebi autorius, neaišku, nes kiekvienais metais per Jonines matosi tūkstančiai šypsenų, kartais net ir nelabai blaivių. Taip galima sudėti visų metų šypsenas, kad ir Šv. Kalėdų, ir priskirti VEKS nuopelnams.

Rūtenis Vanagas: „Kita vertus, tos kelios dešimtys pavykusių renginių paskendo rietenų, ambicijų, aferų katile. Žinoma, prie VEKS fiasko prisidėjo ir pasaulinė ekonomikos krizė. To nepaneigsi, bet visos kaltės jai irgi nesuversi.

ekspertai.eu: Jūs vėl klystate, Rūteni Vanagai. Geri renginiai niekur neprapuola ir prapulti negali, nes jie yra geri. Ir tie geri renginiai būtų įvykę bet kokiu atveju – ar gautų pinigus tiesiai iš kultūros ministerijos, kaip ir kiekvienais metais, ar per parazitinį, absoliučiai niekam nereikalingą tarpininką VEKS. Dėl pasaulinės krizės VEKS atžvilgiu jūs ir vėl neteisus. Pasikartosime – programai, vyriausybės nutarimu, buvo skirta papildomai 18 milijonų litų prieš pat naujuosius 2009 metus ir bendras programos biudžetas dar labiau išsipūtė. Nė cento nebuvo nubraukta, kad ir kokia krizė siaustų šalyje.

Rūtenis Vanagas: „Tad ar turėtume sau prisipažinti, kad visiems mums būtų geriau, jei Vilnius Europos kultūros sostinės titulo nebūtų gavęs? Gal ramiau, bet tikrai ne geriau. Juk tuomet būtume nesužinoję, kad Lietuva dėl bendro proto stygiaus valstybėje ir kultūros valdininkų galvose paprasčiausiai dar nepribrendusi europiniams projektams, susijusiems su dideliais pinigais“.

ekspertai.eu: Čia jūs, Rūteni Vanagai, visiškai teisus, teigdamas, kad gerai, jog toks VEKS įvyko. Nes būtent dėl VEKS pasimatė, kad Lietuvoje daugybės metų žmonių mulkinimo ir apvaginėjimo maratonų epocha priėjo savo liepto galą. Atsiranda viltis, kad tokio masto machinacijas jau nesunkiai ima iššifruoti ir įvertinti didžioji dauguma blaiviai mąstančių Lietuvos gyventojų. O tai reiškia, kad imame europėti ne tik formaliai – „ant popieriaus“, o ir realiame gyvenime. Ir tai nuteikia optimistiškai. Be to norime priminti, kad europiniai projektai susiję su dideliais pinigais ir tradicinė, akademinė kultūra - tai dvi skirtingos kryptys. Ir nemeluokit kaltindamas valstybės kultūros valdininkų galvas proto stygium įsisavinant europinių projektų didelius pinigus -  proto ir kūrybinio azarto jiems tikrai nestigo... Ir kodėl jūsų patriotiniame straipsnyje neaptikome žodžio "sąžinė"? Daugiau apie aferą pavadinimu „Tūkstantmečio VEKS“ galima rasti čia.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras
 Naujausi