2024 m. birželio 14 d.

 

Gáboras Vona: „Kuriamas naujas pasaulis, kuriame ne vien JAV priiminės sprendimus“ (video)

20
Paskelbta: 2014-04-04 13:00 Autorius: Mindaugas Peleckis

Balandžio 6-ąją Vengrijoje vyks pirmieji rinkimai į parlamentą pagal naująją Vengrijos Konstituciją, įsigaliojusią nuo 2012 m. sausio 1 d. (visas tekstas anglų kalba – čia), bei naują Rinkimų įstatymą. Pagal jį pirmąsyk rinkimai vyks per vieną turą, o renkamų parlamentarų skaičius sumažintas nuo 386 iki 199, pranešė „The Budapest Times“.

Parlamento (Országgyűlés) institutas Vengrijoje veikia nuo XIII a. paskutinio dešimtmečio.

Prieš rinkimus „The Budapest Times“ kalbėjosi su antiglobalistinės, tautininkiškos vengrų partijos „Jobbik“ (vengr. „Geriau“) vadovu 35 metų istoriku Gáboru Vona (video – čia).

Kaip manote, ar partija „Fidesz“ šiuose rinkimuose vėl gaus balsų daugumą? Ar „Jobbik“ populiarumas išaugs dar labiau? Kaip vertinate per pastaruosius ketverius metus „Fidesz“ vadovo, premjero Viktoro Mihály Orbáno nuveiktus darbus?

– V. M. Orbáno vyriausybės sėkmė pirmiausia susijusi su nacionaline politika, o jos svarbiausias pasiekimas – nuostata dėl dvigubos pilietybės. Jie nesukūrė daugiau darbo vietų, nesustabdė ekonominės emigracijos, valstybės skola tebėra rekordiškai didelė, valstybinė pramonė nesukurta, mūsų suverenumas Europos Sąjungoje nepadidėjo, Vengrijos žemė neapsaugota. Todėl galima teigti, kad ši vyriausybė nesugebėjo užbaigti du dešimtmečius trukusio pokomunistinio pereinamojo etapo, o pati tapo jo „karūna“.

– „Fidesz“ pabrėžia, kad yra tautinė partija. Ar „Jobbik“ geriau atstovauja tautai?

– „Fidesz“ apie nacionalinius interesus tik kalba, tačiau nepriima sprendimų, kurie mums reikalingi, kad eitume į priekį. „Jobbik“ nenori su niekuo konfrontuoti, priešingai – mes siekiame dialogo su visomis Vengrijos ir užsienio politinėmis jėgomis. Tiesiog neleisime, kad būtų ignoruojami Vengrijos interesai. Norime kovoti už savo tikslus kaip bet kuri kita klestinti tauta. Jei „Jobbik“ patektų į vyriausybę, visiems tai būtų didžiulis netikėtumas, nes tada paaiškėtų, kad apie mus skleista informacija buvo nereikalinga ir klaidinga. Mes toliau puoselėjame žmogiškosiomis vertybėmis paremtus argumentus.

Kokių rinkimų rezultatų tikitės?

– Norime laimėti. Sidabras ir bronza – gražu olimpinėse žaidynėse, bet politikoje laimi tik tas, kuris gauna auksą. Mūsų elektoratas – įvairiausių socialinių grupių rinkėjai. Esame populiarūs ir tarp jaunimo, ir tarp vyresnių žmonių – tiek vyrų, tiek moterų. Apklausų duomenimis, „Jobbik“ turi puikias sąlygas laimėti rinkimus.

Atrodo, kad „Jobbik“ rinkimų tonas nuosaikesnis, nei buvo anksčiau. Kodėl?

– 2013 m. rugsėjį paskelbiau naują mūsų strategiją, kurios esmė – „Jobbik“ programa yra labai gera, bet ne visus žmones ji pasiekia tinkama forma. Taip nutiko dėl žiniasklaidos priešiškumo, mes ir patys padarėme klaidų. Todėl paprašiau partijos atsisukti į žmones ir elgtis kuo įžvalgiau. Mūsų žmonės tai suprato.

Kas nutiko su „Vengrijos sargybiniais“ (Magyar Gárda Mozgalom)? Kaip dabar „Jobbik“ susijusi su šia nacionalistine vadinama organizacija, davusia priesaiką ginti Vengriją 2007 m., tačiau 2009 m. panaikinta Budapešto tribunolo?

– Žiniasklaida smarkiai pakenkė „Vengrijos sargybiniams“, kurių tikslas buvo sukurti motyvuotą savanorių gvardiją. Deja, puiki idėja buvo apmėtyta purvais ir jie tapo politinio susidorojimo auka, persekiojama grupe. Tačiau aš neatmetu jų, nes žinau, kiek daug sąžiningų, įstatymą gerbiančių žmonių yra šioje bendruomenėje. Tikiuosi, kad ateis laikas, kai bus sukurti tokie įstatymai, pagal kuriuos „Vengrijos sargybiniai“ galės atlikti savo misiją padėti žmonėms sudėtingose situacijose.

Ar įsivaizduojate koaliciją vyriausybėje su „Fidesz“? Jei ne, ar galėtumėte remti „Fidesz“ būdami parlamente?

– Nei koalicijos, nei išorinės paramos šiai partijai neįsivaizduoju. Jei tapsime opozicija, balsuosime lygiai taip pat, kaip ir anksčiau. Balsuosime už tai, kas svarbu šaliai.

Jei formuosite vyriausybę, kokių planų turite numatę?

– Doras darbas, tvarkingumas, atskaitingumas – tai mūsų pagrindiniai tikslai. Atlyginimų ir pensijų sistema turi būti sutvarkyta, kad žmonės galėtų gerai gyventi, visuomenė turi tapti saugesnė, o politikai neturi dangstytis savo imunitetu ir slapstytis.

Jei formuosite vyriausybę, koks bus jūsų santykis su užsienio investuotojais?

– Visos kompanijos, kurios teikia žinias, technologijas ir kuria darbo vietas, yra laukiamos ir kviečiamos, su tokiomis norime dirbti kartu mūsų šaliai. Tačiau daugiatautis kapitalas bus stumiamas iš šalies. Užsieniečiai neturi daryti už mus to, ką sugebame patys.

Kaip vyriausybės politika galėtų pasikeisti dėl romų mažumos?

– Vietoj teisių akcentuosime pareigas. Nenorime skaldyti visuomenės į vengrus ir romus, visuomenė – tai sąžiningi ir nesąžiningi žmonės. Mūsų programoje nebuvo ir niekada nebus jokios Vengrijos piliečių diferenciacijos pagal religiją ar tautybę. Priešingai – sakome, kad visiems turi būti taikomos vienodos taisyklės, tačiau jų reikia laikytis.

Kaip Vengriją padaryti saugesnę?

– Tvarka ir saugumas gali būti tik tada, jei politikai sutvarko savo gyvenimus ir savo santykius vienas su kitu. Korumpuoti ir susikompromitavę politikai gali sukurti tik netvarką, o ne tvarką. Mano manymu, pagrindinis politiko tikslas – jo vidinio pasaulio tvarka. Kai ji atsiranda, politikas gali eiti viešumon.

Kaip ketinate susigrąžinti į šalį šimtus tūkstančių Vengrijos emigrantų?

– Reikia padaryti daug dalykų, pvz., garantuoti darbo vietas su padoriais atlyginimais, nesudėtingą gyvenamojo būsto įsigijimą, išspręsti valiutos krizę, padaryti visuomenę saugesnę. Jei emigracija didės, Vengriją ištiks didžiulė demografinė, ekonominė ir socialinio saugumo krizė, todėl ją sustabdyti yra mūsų vienas pagrindinių uždavinių.

„Jobbik“ manymu, Vengrija turi permąstyti savo santykį su Europos Sąjunga – stojimo sutartis turi būti peržiūrėta dėl kelių dalykų. Svarbiausios Vengrijai yra trys pagrindinės ekonominės ir politinės galios: Vokietija, Rusija ir Turkija. Keistai skamba – juk mes esame kovoję su visomis šiomis šalimis.  Aš pirmasis Vengrijoje paskelbiau šią „supergalių trikampio“ užsienio politikos strategiją, ir laikas parodys, kad esu teisus. Regioniniu lygmeniu matau galimybę sukurti Lenkijos, Vengrijos ir Kroatijos ašį.

Tuo tarpu Europos Sąjungos politika dekadentiška, veidmainiška, nesilaikanti tradicijų, todėl istorija ją nušluos nuo žemės paviršiaus.

Amerikanizacija, kuri įsisiautėjo pasaulyje, mums yra visiškai svetima ir žalinga. Siekiame kontaktų su tais, kurie mąsto panašiai ir kurie Europos ateitį mato ne per euroatlantizmo, o per euroazianizmo prizmę, taigi per partnerystę su Rusija, Turkija, Islamo pasauliu.

Kaip vertinate Ukrainos ir Rusijos konfliktą?

– Tai ne Ukrainos ir Rusijos, o Rusijos ir JAV konfliktas, kuris vyko Gruzijoje, dabar vyksta ir Sirijoje. „Jobbik“ Krymo referendumą laiko teisėtu, nors abi pusės naudojo jėgą. Tačiau žmonės referendume pareiškė aiškią nuomonę.

JAV turi pripažinti, kad jos nebegali būti viso pasaulio šeimininkės, priiminėti sprendimus už visus. Kuriamas naujas pasaulis, kuriame ne vien JAV priiminės sprendimus.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
20. DAR VIENAS PENSININKAS
(2014-04-06 22:44:05)
(94.244.69.146) Parašė:

Aš,Amerika taip pat pasitikiu,kaip pasitikėjo mano mama ir mano močiutė. Kadangi prieš karą tėvai nebuvo biedni, turėjom radiją ir pasislėpę jos pasiklausydavom. Labai gerai atsimenu, kaip pasiklausius radijo "žinių iš anapus",kad per ŠV.Velykas busim išvaduoti iš rusiškų okupantų,močiutė ištraukdavo iš slėptuvės trispalę ir ją išprosydavo. Deja...po Velykų pagarbiai suvyniodavo ,vėl nešdavo atgal į slėptuvę iki Šv.Kalėdų,nes Amerika jau iki šių Šv. Kalėdų tikrai garantavo padarysianti mus laisvus nuo visokių kalaborantų. Močiutė vėl prosydavo vėliavą Taip belaukiant amerikonų ir tėvelį išvežė10m į lagerį Taip beprosijant nuo Šv.Velykų iki Šv.Kalėdų močiutei vėliavą po 8m.ir tėtis grįžo.Ir močiutė numirė o tų, kuriais taip tikėjome,taip ir nesulaukėm...19. trečias pensininkas to
(2014-04-06 15:46:07)
(78.60.222.129) Parašė:

2. kitas pensininkas Jeigu kalė nenorėtų ,tai šuo -neužliptų. Tai JAV neatėjo ir per jėgą neatėmė nei tavo mažeikių , nei pensijų nei bankų indėlių; jeigu išsirinkai valdžią ,tikėdamas raudono melo pažadais arba patriotinėmis spalvomis nusidažiusių stribvaikių propaganda , neatskyrei pelų nuo grūdų- nereikia kaltinti JAV. Pagalvok, kodėl Japonija, pokarinė Vokietija nekaltina JAV dėl savo gyvenimo? Ten pirmasias gyvenimo pamokas paruošė irgi tavo nekenčiama JAV, bet to užteko ,kad mes dabar su pavydu žiūrime į tas sėkmingai savo problemas išsprendusias šalis.18. aklas
(2014-04-06 15:36:43)
(78.60.222.129) Parašė:

Gal ir pasiklydo tas vaikis tarp trijų pušelių; jau vien tik tas ,kad jis skirtingai nuo daugumos žmonių supranta Krymo referendumą ,kaip teisėtą , rodo ,kad jis pateisina neoficialią 'žaliujų žmogeliukų" prievartą. Koks gali būti referendumas su pristatytu prie smilkinio šautuvu? Antra pušelė - absoliutus Amerikos "blogis' ir absoliutinamas Rusijos "gėris' Tas vaikis užmiršo rusų tankais sutraiškytą Vengrijos revoliuciją,užmiršo milijonus Rusiško stalino golodomoro nužudytus ukrainiečius ir jų teisę rinktis savo gyvenimo būdą. Jie gal nenori tavo siūlomo euroazijietiško gyvenimo būdo, jie gal nenori ir europietiško ar vengriško gyvenimo sampratos... Jeigu viena tauta tampa kitos prievarataujančios valstybės auka , ji neturi būti teisiama ,kad pasirenka į gelbėtojus valstybę , kuri ,nepatinka tam : Jobikui" ,bet kuri turi sutartinius įpareigojimus , tarp kitko, tame pačiame vengriškame Budapešte pasirašytus 1994 metais , garantuoti nukentėjusios valstybės sienų neliečiamumą, kuris buvo pažeistas, prisidengiant rusiško sukirpimo referendumu.17. tam Algiui
(2014-04-05 23:21:21)
(84.46.253.139) Parašė:

man tai taip atrodo, kad Šiaurės Korėja yra pavyzdys, kaip netrukus bus pas mus. Galvoju, kodėl ten "demokratijos" nesukuria, visur gi kuria, o ten ne. Pamąstykim, o ne pasitikėkim.16. Algiui, kuriam patiko karas Vietname.
(2014-04-05 09:29:43)
(212.59.11.187) Parašė:

Jei Pietų Korėjoj labai gerai, kodėl ten didžiausias savižudybių procentas?15. Jobiko absurdas
(2014-04-05 02:40:06)
(78.60.2.46) Parašė:

„Jobbik“ Krymo referendumą laiko teisėtu, nors abi pusės naudojo jėgą.14. algis ČIA TAM ŽMOGELIUI, KURIAM NEPATIKO KARAS VIETNAME
(2014-04-04 23:44:33)
(94.244.96.35) Parašė:

Karas visada yra blogai. Bet Vietname Amerika gynė savo sąjungininkus, pietų Vietnamą. Gaila, labai gaila, bet tuo metu demokratinės jėgos pralošė, sunku buvo kovoti su totalitarine Kinija ir tokia pat Rusija vienu metu. Bet galime palyginti demokratinių šalių tose platumose ir totalitarinių išsivystymo lygį ir demokratijos pasiekimus. Palyginkime Šiaurės Korėją ir Pietų Korėją, arba Singapūrą ir Vietnamą. Taivanį ir Kambodžą ir klausimų nekyla už ką Amerika kovojo. Tikiuosi( neduok Dieve), kai Amerika gins Lietuvą nuo Ruiško maro, Jums nekils klausimų dėl Amerikiečių ketinimų.13. Pilietė SS
(2014-04-04 23:06:05)
(78.61.217.153) Parašė:

Kad taip Lietuvai bent panašų į Gaborą Voną!Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras
 Naujausi