2024 m. balandžio 15 d.

 

Energetikos ministras Ž. Vaičiūnas mandagiai perspėjo ES institucijas

6
Paskelbta: 2020-05-13 07:46 Autorius: ekspertai.euAtsakydama į Lietuvos ministrų paklausimą dėl branduolinės saugos reikalavimų užtikrinimo Baltarusijoje statomoje branduolinėje elektrinėje (BE), Europos Komisija (EK) informavo apie artimiausių ES veiksmų planą dėl šios atominės elektrinės (AE). EK laiške rašoma, kad į Baltarusiją vykusiai EK vadovaujamai misijai patvirtinta, kad Baltarusija yra įsipareigojusi įgyvendinti pagrindinius saugumo reikalavimus iki BE paleidimo.

„Lietuvos pavojaus signalas dėl Astravo atominės elektrinės ES institucijų buvo išgirstas ir mes matome praktinius to žingsnius. EK atsakymą Lietuvai vertinu ir kaip pačios EK įsipareigojimą, užtikrinti, kad ES valstybių ir jos piliečių saugumas bus užtikrintas ir saugumo reikalavimai bus įgyvendinti iki Astrave statomos AE paleidimo. Esu dėkingas EK už aktyvias pastangas, tačiau ir toliau akcentuojame, jog neįgyvendinus visų Baltarusijoje vykdomam atominės elektrinės projektui keliamų branduolinės saugos reikalavimų, atsakomybės našta kris ne tik ant Baltarusijos, bet ir ant procese dalyvaujančių ES institucijų“, - pranešė Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Už energetiką atsakingos ES komisarės Kadri Simson ir už kaimynystės ir plėtrą atsakingo ES komisaro Olivér Várhelyi laiške rašoma, kad Baltarusija įsipareigojo tęsti bendradarbiavimą su ES branduolinės saugos reguliavimo institucija (ENSREG), įskaitant tam tikrą ENSREG peržiūrą, kaip įgyvendinamas Nacionalinio veiksmų planas.

„Lietuvos energetikos ir užsienio reikalų ministrams adresuotame laiške nurodyta, kad balandžio pabaigoje EK pateikė detalų peržiūros planą ir šiuo metu laukiama Baltarusijos atsakymo. Savo ruožtu EK imasi parengiamųjų žingsnių dėl tolimesnių ENSREG veiksmų. EK vadovaujama bendra su ENSREG ekspertais misija į Baltarusiją buvo surengta kovo mėnesį“, - skelbiama ministerijos pranešime visuomenei „EK pateikė Lietuvai artimiausių veiksmų planą dėl Baltarusijos AE“.Ekspertai.eu primena, kad Lietuva daro viską, kad ši atominė niekada nepradėtų veikti.

Seimas yra priėmęs įstatymą, kuris garantuoja, kad mūsų valstybė nepirks nė trupučiuko elektros energijos iš Baltarusijos atominės. Apie tai skelbėme publikacijoje „Baltarusijos atominė Lietuvoje patyrė fiasko: lietuviška taisyklė garantuos 0 MW“.

Apie šią atominę griežtą poziciją yra išsakę ir nuolatos tai kartoja Lietuvos politikos lyderiai – Gitanas Nausėda, Viktoras Pranckietis, Gediminas Kirkilas, Linas Linkevičius.

2020 m. pradžioje Žmonių (Landsbergių-Šimonytės) partija įkūrė visuomeninį sąjūdį, kurio tikslas yra kova prieš Baltarusijos atominę elektrinę, o tuo pačiu sėkmė šių metų Seimo rinkimuose. Sąjūdžio įkūrėjai taip pat tikėjosi, kad jiems pavyks sukelti tarptautinę pasipriešinimo bangą ir Baltarusijos atominė nepradės veikti.

Tačiau kol kas tarptautinė pasipriešinimo banga iki šiol nesukilo.

Atvirkščiai – Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA) (angl. International Atomic Energy Agency, IAEA) pranešė, kad Baltarusijos atominė elektrinė priartėjo prie reikalavimams atitinkančios AE infrastruktūros (apie tai skelbėme publikacijoje „TATENA konstatavo: Baltarusija rodo pagirtiną progresą nuo noro paleisti AE pradžios“).

Ekspertai.eu primena, kad žalią šviesą Baltarusijos AE uždegė Žmonių partijos atstovo Andriaus Kubiliaus vyriausybė, kuri viską gerai žinojo, sekė informaciją, net susitikinėjo su Baltarusijos aukščiausiais pareigūnais, tačiau nieko nenuveikė, kad prie pat Lietuvos sienos atominė neatsirastų. Baltarusija lemiamus sprendimus  priėmė 2011 metais, kai pasirašė elektrinės statybos kontraktą su Rusijos korporacija „Rosatom“.

Žmonių partijos patriarchas, buvęs Aukščiausiojo Sovieto (vėliau parvadinto į Atkuriamąjį Seimą) pirmininkas, profesorius Vytautas Landsbergis yra informavęs, kad Lietuva yra pasmerkta dėl Kremliaus keršto, o tas Kremliaus  keršto projektas ir yra Baltarusijos atominė.

„Tai – karas“, - yra informavęs Žmonių partijos profesorius.

Jau anksčiau buvo skelbta, kad valstybinės institucijos yra pasirengusios galimai avarijai Baltarusijos atominėje elektrinėje – Baltarusijos elektrinės veiklos pradžiai Lietuva pirks apie 4 mln. vienetų jodo tablečių už beveik milijoną eurų. Tabletės turėtų būti dalijamos pasienio gyventojams bei vilniečiams.

Ekspertai.eu taip pat primena, kad Lietuva save priimtais įstatymais yra įpareigojusi nieko nepirkti iš Baltarusijos atominės elektrinės – dabar mūsų šalyje galiojanti lietuviška taisyklė numato, kad jungiamųjų linijų tarp Lietuvos ir Baltarusijos pralaidumai prekybai bus lygūs 0 MW. Apie tai buvo skelbta publikacijoje „Baltarusijos atominė Lietuvoje patyrė fiasko: lietuviška taisyklė garantuos 0 MW“

Daugiau apie Baltarusijos atominę elektrinę skaitykte ekspertai.eu skiltyje „Baltarusijos atominė“.

Ekspertai.eu taip pat primena, kad jei Lietuvos rinkėjams būtų užtekę proto ir 2016 m. Seimo rinkimus būtų rinkimus laimėję Žmonių partija, tuomet, pasak Žmonių partijos, būtų didėję atlyginimai ir pensijos, išvykusieji būtų sugrįžę, eksportas būtų augęs, būtų suklestėję regionai, Lietuva būtų ėjus sėkmingų valstybių keliu, būtų nebenykę kaimai ir miesteliai, kiekvienas norintis būtų gavęs gerą išsilavinimą, būtų sukurta galimybė dirbti ir užsidirbti visoje Lietuvoje, būtų užtikrintas ekonomikos augimas, būtų sukurta europietiška gerovė ir t.t.

Daugiau šia tema informacijos rasite ekspertai.eu skiltyje „Baltarusijos atominė“.

Keli susiję:

Seimas vieningai kirto Baltarusijos atominei – priėmė rezoliuciją dėl elektrinės keliamos grėsmės  

Tris su puse valandos vykusio pasipriešinimo sąjūdžio suvažiavimas – santrauka per 10 minučių

Vytautas Landsbergis: guostis, kad dar nežuvome, yra naivu (gimsta naujasis Sąjūdis, keliama banga)

Liberalas ragina pasirašyti peticiją prieš Baltarusijos atominę

Naujasis Sąjūdis nuo pirmos dienos susidūrė su skeptišku požiūriu: tai apsunkina sėkmingos bangos perspektyvas

Vytautas Landsbergis: guostis, kad dar nežuvome, yra naivu (gimsta naujasis Sąjūdis, keliama banga)

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
6. Romas > 4. Darbinykė
(2020-05-13 14:27:34)
(84.39.112.148) Parašė:

O jums asmeniskai - kas netinka? Israutu plauku kieki reikejo stebeti, kai uzdarinejo Ignalinos AE. AE Baltarusijoje, tai tik baltarusiu reikalas. Yra tarptautiniai reikalavimai, yra tarptautines institucijos, kurios vykdo tu reikalavimu prieziura. Kokios sasajos tarp kazkokio buvusio laboranto ir Baltarusijos AE? Jeigu jau nera kitu problemu, atkreipciau demesi ne i Astravo AE, o i Ukraina - ten padetis net ne sudetinga, ji katostrofiska. Kodel jus nejaudina Svedijos AE? Priesais Palanga, kitam krante, veikia senos kartos AE, turinti galingiausia branduolini BWR reaktoriu Pasaulyje. Jus ne kiek nejaudina 2006, 2007, 2013, 2015 metais ten ivykusios avarijos. Jau nekalbu apie 2008 metais nepasisekusi teroristini akta. "Laisvas" pasaulis, vaiksciok kur nori. Svedijos AE 45-50 metu senumo su seniai pasenusiom technologijom, bet jus, manau, niekada apie tai ir negirdejote.5. jeronimas
(2020-05-13 14:23:49)
(109.78.163.8) Parašė:

Ministras irode ,kad yra apskritas bukis.Ministras nesiorentuoja jevrosojuzo erdveje,ar taip liepia landsbergai?? Vaiciunai,tais klausimais reikejo kreiptis i kubyliu,nes jis pas Batka kure planus,padejo pirma plyta atomines statybose netgi numynes dviraciu su panasaus mastymo sebrais.Uz ka,atsilygindamas batka,patikejo netgi valdybos virsininko pareigas kubyliaus klonui?? Ir dave net akciju pusvelciui.O kas liecia atomines produkcija busima,tai jau puse jevropos ir ne tik pasirase sutartis pirkti ta energija??? jusu mesta gniuzte sniego i nueinanti traukini ,panasu tik patvirtina prognoze,kad jevropa pirks is batkos elektra uz 4 cnt ,o Lietuva per uzsienio valstybes ir garbaravicius pirks po 15 centu .va cia ir visa tiesa.Beja,kada pradesit plaukus rauti merkelienei,hitlerio anukei,uz tai ,kad nusispjove ant jevropos ir ant visu lietuvisku valdzios nieksu ir antra koridoriu dujoms beveik nutiese??4. Darbinykė
(2020-05-13 13:51:52)
(78.62.17.181) Parašė:

Kubilius su savo vyriausybe turėtų plaukus rautis, nes tyliai stovėjo po medžiu ir stebėjo, kaip dygsta Astravo elektrinė.Keista nematyti nei jo, nei jo bendražygių VIEŠOS ATGAILOS. O gal... specialiai buvo tokie ,,pasyvūs''ir leido kilti jėgainės bokštams. O dabar galima ir patriukšmauti su Ramanausku priešakyje.3. Antanas
(2020-05-13 10:03:45)
(84.15.177.179) Parašė:

Argi nematote, kad elektrinė jau pastatyta?2. I sviesu rytoju...
(2020-05-13 08:44:59)
(78.63.229.198) Parašė:

Uz idejas reikia kovoti. Siulau landsbergiui pasimt plakata ir pesciom i Briuseli...Ramanauska pastatyt prie sienos, kad gazdintu sunaikinti trecdali baltarusu, o, likusieji - pradetu badaut...1. Gintas
(2020-05-13 08:33:20)
(85.166.37.233) Parašė:

Pagrindinis šito ministerio ir sąjūdieciu tikslas neįsileisti pigios elektros. Graudu žiūrėti, kaip 30 metų valdžia daro viską kad įtiktų vidiniams klanams ir visiškai nesirūpina valstybe ir jos žmonėmis...Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras