2024 m. birželio 14 d.

 

Išleista knyga, skirta lietuvių ir ukrainiečių kultūrinių bei dvasinių ryšių atspindžiams

1
Paskelbta: 2015-06-11 14:15 Autorius: ekspertai.eu

Seimo narė Rima Baškienė surengė spaudos konferenciją, kurioje kalbėjo apie lietuvių ir ukrainiečių kultūrinių, dvasinių ryšių, turinčių gilias istorines šaknis amžių bėgyje, svarbą.  Seimo narė priminė vienuolių bazilijonų švietėjiškos veiklos Lietuvoje įtaką šių dviejų tautų bendradarbiavimui ir  tai, kad Šiaulių rajone 1773 m. čia apsigyvenusių vienuolių bazilijonų pastangomis buvo pastatyta Bazilionų mokykla, turėjusi didžiulę švietėjišką reikšmę šiam regionui. Nuo 2001 m. Bazilionų mokykla ir Šv. Bazilijaus Didžiojo ordinas užmezgė gražius bendradarbiavimo ryšius, kurių teigiama įtaka jaunimui jaučiama nuolat. Spaudos konferencijoje buvo prisiminta, kad 2000 m. pabaigoje Vilniuje įkurta „Lietuvių ukrainiečių istorikų asociacija“, tirianti Lietuvoje mažai žinomo Rytų apeigų katalikų Šv. Bazilijaus Didžiojo ordino istoriją, nušviečianti jo kultūrinę-dvasinę reikšmę.

Spaudos konferencijoje buvo pristatyta dr. Aldonos Vasiliauskienės monografija „Vasilijaus Zinko studija „Sesuo Rafaila“: istorinis biografinis kontekstas, moksliniai komentarai ir teologinė terminologija“.

Monografijos autorės dr. A. Vasiliauskienės moksliniai ryšiai su ukrainiečiais mokslininkais prasidėjo prieš 30 m. Ukrainos, Lenkijos, Rusijos archyvuose rasti dokumentai tapo svaria medžiaga rengiant disertaciją, o vėliau – ir monografiją. Rengiant mokslinę monografiją buvo remtasi gausia archyvine Brazilijos, Italijos, Lietuvos, Ukrainos medžiaga ir spausdintais šaltiniais, enciklopedijomis, taip pat Ukrainoje, Lietuvoje, Lenkijoje, Rusijoje, Brazilijoje leistais katalogais bei lietuvių ir ukrainiečių diasporos leidiniais, kita  lietuvių ir ukrainiečių publicistika.

Pastebėtina, kad tai pirmas lietuvės mokslininkės darbas, išleistas Romoje tėvų bazilijonų 53-uoju „Analectos“ (pasaulyje pripažinto tęstinio leidinio) tomu. Monografijoje  galima surasti ne tik istorinių, geografinių, religinių žinių, bet pateikiamos ir įvairių asmenybių bei vienuolių biografinės žinios.

Spaudos konferencijose dalyvavęs Vilniaus Švč. Trejybės bažnyčios klebonas Tėvas Pavlo OSBM (Petro Jochimec), daug prisidėjęs prie monografijos išleidimo, išsakė bendradarbiavimo tarp lietuvių ir ukrainiečių svarbą ir nuoširdžiai dėkojo monografijos autorei už ilgametę tiriamąją švietėjišką veiklą.

Kupiškio rajono Skapiškio pagrindinės mokyklos pedagogė Regina Stanienė spaudos konferencijoje pristatė įgyvendintą sumanymą  surengti jaunimo vaidinimą pagal monografijos tekstą, kuris paliko didelį įspūdį jį mačiusiems žmonėms.

Vienas iš septynių Lietuvos ir Ukrainos mokslininkų recenzentų akademikas Algirdas Gaižutis akcentavo, kad ši monografija yra unikalus reiškinys ir tarnauja dviejų šalių sanglaudai. Dr. A. Vasiliauskienės parengtą monografiją akademikas įvardino kaip skrupulingo, profesionaliai atlikto darbo rezultatą, nes „Vasilijaus Zinko studija“ per A. Vasiliauskienės komentarus tapo išplėtota, pagilinta ir net enciklopedinė. „Ši monografija yra gražus, šviesus, dideliais žmogiškais siekiais pagrįstas reiškinys. Žmonės, kurie rašė ir apie kuriuos rašoma monografijoje bei visi, kurie prisidėjo ją išleidžiant, yra bendras kūrybinių pastangų ir dvasinio  nusiteikimo rezultatas“, – kalbėjo akademikas A. Gaižutis.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
1. jo
(2015-06-11 16:33:42)
(78.62.175.113) Parašė:

jo, puiki knyga "Europos šaknys" - nurodyti šaltiniai kad Gotų nebuvo, o gotais vadinami Godai ir kas jiems priskiriama.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras