2024 m. vasario 23 d.

 

Skambiai minėsime pergalę Oršos mūšyje, kuris pristabdė maskvėnų veržimąsi į LDK gilumą

7
Paskelbta: 2020-09-07 20:08 Autorius: ekspertai.eu
1514 m. rugsėjo 8 d. įvykęs Oršos mūšis buvo reikšmingiausias 1512–1522 m. trukusiame kare tarp Lietuvos ir Maskvos karalystės. Oršos mūšyje Vasilijaus III sutelktą Maskvos kariuomenę sumušė jungtinė lietuvių ir lenkų kariuomenė, vadovaujama Didžiojo Lietuvos etmono Konstantino Ostrogiškio. Srž. sp. Ievos Budzeikaitės nuotr.
1514 m. rugsėjo 8 d. įvykęs Oršos mūšis buvo reikšmingiausias 1512–1522 m. trukusiame kare tarp Lietuvos ir Maskvos karalystės. Oršos mūšyje Vasilijaus III sutelktą Maskvos kariuomenę sumušė jungtinė lietuvių ir lenkų kariuomenė, vadovaujama Didžiojo Lietuvos etmono Konstantino Ostrogiškio. Srž. sp. Ievos Budzeikaitės nuotr.

Rugsėjo 8 d. Katedros aikštėje, Vilniuje, aidint istorinių pabūklų šūviams ir skambant Lietuvos kariuomenės orkestro garsams, vykstant Justės Arlauskaitės-Jazzu ir Marijono Mikutavičiaus koncertui bei dangų nušviečiant fejerverkams, bus prisiminta ir iškilmingai paminėta Lietuvos didžiosios kunigaikštystės (LDK) karių ir sąjungininkų pergalė prieš Maskvos pajėgas mūšyje prie Oršos. Prieš daugiau nei 500 metų įvykęs mūšis pristabdė maskvėnų veržimąsi į LDK gilumą ir leido Lietuvai prisistatyti vakarų pasaulyje kaip vakarietiškų vertybių gynybos priešakine pozicija rytuose.

„Lietuvos karių ir jos sąjungininkų pergalė Oršos mūšyje, neabejotinai, yra reikšminga pasaulinėje karo meno istorijoje. Pirmą kartą sumaniai panaudota artilerijos pasala prieš skaitlingesnes maskvėnų pajėgas. Įvykdytas kompleksiškas persikėlimas per vandens kliūtį keliose vietose vienu metu, naudojant pontoninius tiltus. To meto technologiniai pasiekimai buvo tinkamai išnaudoti pergalei pasiekti. Tą matau ir šiandien, greitai perimame technologines naujoves ir nuolat tobulėjame“, – teigė Lietuvos kariuomenės vadas gen. ltn. Valdemaras Rupšys.

Vilniaus gyventojai ir miesto svečiai, vakare atskubėję į Katedros aikštę, galės stebėti Lietuvos karių atliekamą vėliavos, kuri  suplevėsuos virš Valdovų rūmų, perdavimo ceremoniją. Pergalei pažymėti Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino štabo bataliono Lietuvos kariuomenės orkestro ir Garbės sargybos kuopos kariai atliks defile programą pagal grupės „The Roop“ dainą „On fire“, o Sausumos pajėgų Brigados Generolo Motiejaus Pečiulionio artilerijos bataliono kariai atliks tris salves iš istorinio pabūklo.

Susirinkę istorinėje miesto vietoje prie Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino paminklo renginio dalyviai, miestelėnai, žiūrovai, prisijungę prie LRT tiesioginės transliacijos, galės išgirsti renginio svečių sveikinimo žodžius šios pergalės proga ir pasimėgauti J. Arlauskaitės-Jazzu ir M. Mikutavičiaus dainomis.

1514 m. rugsėjo 8 d. įvykęs Oršos mūšis buvo reikšmingiausias 1512–1522 m. trukusiame kare tarp Lietuvos ir Maskvos karalystės. Oršos mūšyje Vasilijaus III sutelktą Maskvos kariuomenę sumušė jungtinė lietuvių ir lenkų kariuomenė, vadovaujama Didžiojo Lietuvos etmono Konstantino Ostrogiškio. Nors daugelis istorikų nesutaria dėl mūšyje dalyvavusių karių skaičiaus, tačiau esantys šaltiniai liudijo didelę jėgų persvarą Maskvos naudai. Karo istorikai pripažįsta, kad šiame mūšyje lemiamą įtaką LDK pergalei turėjo sumanus vadovavimas ir pasirinkta taktika bei netikėta ir taikli Lietuvių kariuomenės artilerijos ugnis bei lietuvių raiteliai.

Pasak šį mūšį tyrinėjusių istorikų, maskvėnai ilgai neatsigavo po triuškinančio pralaimėjimo. Laimėjus Oršos mūšį LDK teritorija buvo apsaugota nuo priešo įsiveržimą į valstybės gilumą. Maskvos karinė galia buvo stipriai nusilpninta. Nors Smolenskas ir buvo atsikovotas tik po kurio laiko, tačiau maskvėnai ilgą laiką negalėjo rengti žygių į LDK. Be to, po šio mūšio įsivyravo nuomonė, kad rusai atvirame lauke negali atsispirti lietuviams. Vakarų Europoje pradėjo formuotis Maskvos, kaip agresyvios ir civilizuotoms krikščionių šalims priešiškos valstybės, įvaizdis. Lietuvos kariuomenės ir jos sąjungininkų pergalė XVI a. Oršos mūšyje, neabejotinai, yra reikšminga pasaulinėje karo meno istorijoje

Programa

19.15 val. – Renginio pradžia, Lietuvos kariuomenės orkestro eisena nuo Aušros vartų iki Katedros aikštės.

19.30 val. –  Garbės sargybos kuopos karių išžygiavimas iš Valdovų rūmų pratybų.

19.35 val. – Vedėjo žodis ir renginio pristatymas.

19.40 val. – Istorinės vėliavos išnešimas iš aikštės ir iškėlimas virš Valdovų rūmų.

19.45 val. – Garbės sargybos kuopos parodomoji programa.

19.50 val. – Lietuvos kariuomenės orkestro pasirodymas.

19.55 val. – 3 salvės iš istorinio pabūklo.

20.00–21.55 val. – Šventinis J. Arlauskaitės-Jazzu ir M. Mikutavičiaus koncertas, renginio svečių sveikinimai.

21.55 val. – Fejerverkai.

Pastaba. Atkreipiame renginio žiūrovų dėmesį, kad besidžiaugdami švente, nepamirškite laikytis Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijų dėl koronavirusinės infekcijos (COVID-19) plitimo prevencijos.

Lietuvos kariuomenės informacija.

Šaltinis: KAM

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
7. K
(2020-09-08 19:49:47)
(84.15.187.205) Parašė:

Manau, bus mažiau minimas Albanijos UEFA Tautų lygos pralaimėjimas lietuviams. Albanų soc tinklų reakcija: Kaip galėjo laimėti Kažkokie lietuviai, kai mes, esame priešakininis Avangardas, Vakarų pasaulio kovoje su Serbija, esame Rytų Invazijos pasipriešinimo priešakineje Linijoje? PASIRODO, JIE, ALBANAI, kovoje su savo kaimynais jaučiasi taip pat kaip Mes? Jie ir mes propaguodami savo Išskirtinumą, mano savyje esą Viršesni už kitus Kaimynus? Kažkokia Lietuva Išdryso Mums pasipriešinti? Ar nejaučiate „Informacinės Analogijos“? Dėsnis veikia! Šaunu! Pagal informacinį „išprusimą“ bet jau esame lygus sualbanais. GRAŽU?6. Martynas
(2020-09-08 10:01:20)
(87.198.117.55) Parašė:

Ukraina irgi prisigalvoja visokių "pergalių". Reikia gi kažkuo plebsą užimti, o istorijos dauguma vis tiek nežino, tai ir jokio skirtumo, kokia proga alų plempti.:)5. yel“l“ow submarine
(2020-09-07 23:10:12)
(88.119.234.132) Parašė:

kam`o pasakėlės visada linksmos ir su išskirtinai laiminga pabaiga :)))) - tiek broliai grimai, tiek andersenas net iš tolo nebuvo priartėję prie tokio “popso“ :)))4. Darijus
(2020-09-07 23:05:33)
(185.6.233.159) Parašė:

Nr.2-am: tai kame čia pergalė?3. Romas
(2020-09-07 23:00:39)
(77.111.246.40) Parašė:

Vilniuje, nezinau kas, bet kazka supainiojo. Visu pirma - nebuvo jokios Maskvos karalystes. Buvo Rusios Valstybe, kuria valde visos Rusios Valdovas. Antra - musyje prie Orsos jokios ypatingos pergales nebuvo. Tikslas, paimti Smolenska, nebuvo ivykdytas. Istikruju tai buvo karas tarp lenku ir rusu, savaime aisku ir lietuviu rankomis, nes Zigimantas buvo bendras Lenkijos ir Lietuvos valdovas. Orsos musis, tai tik vienas, ilgo karo tarp Lenkijos ir Rusios, epizodas. Tai buvo pergale taktiniu atzvilgiu, nes rusu kariniu pajegu nuostoliai buvo didesni, bet tikslo Zigimantas nepasieke - Smolenskas liko rusu. Tolimesnis karas jokiu pergaliu neatnese - LDK teritorija sumazejo. Istiesu, pradedant nuo Kazimiero Jogailaicio, Lietuvos interesai buvo nustumti, o Lenkija "skyne" sau kelia Lietuvos saskaita, o galu gale prarado ir Valstybe XVIII amz. pabaigoje.2. 1-am
(2020-09-07 22:57:16)
(86.100.239.138) Parašė:

Baltarusijai.1. Dariju
(2020-09-07 22:56:30)
(185.6.233.159) Parašė:

O, tai Orša kam dabar priklauso?Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras