2024 m. birželio 19 d.

 

Vilniaus gimnazistai pirmieji susipažino su vadovėliu apie šalies saugumą ir gynybą

15
Paskelbta: 2016-11-28 17:12 Autorius: ekspertai.eu

Lapkričio 28 d. Vilniaus Jono Basanavičiaus gimnazijoje vyko atvira pamoka-diskusija, kurioje vyresniųjų klasių moksleiviai susipažino su nauju Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos išleistu vadovėliu „Šalies saugumas ir gynyba“. Moksleiviams skirtą knygą pristatė ir į jų klausimus atsakinėjo krašto apsaugos ministras Juozas Olekas, Karo akademijos viršininkas plk. Raimundas Matulis, kiti kariai ir knygos autoriai.

„Siekiame moksleiviams suteikti žinių apie nacionalinį saugumą ir šalies gynybą, kurios yra būtinos kiekvienam valstybės piliečiui, nes valstybės gynyba yra kiekvieno Lietuvos piliečio konstitucinė teisė ir pareiga. Mes visi turime būti pasiruošę įvairiais būdais ginti šalį nuo kylančių grėsmių ir pavojų“, – sakė krašto apsaugos ministras J. Olekas.

Mokyklų bendrojo ugdymo programose nėra atskiro mokomojo dalyko, skirto šalies saugumui ir gynybai, todėl šis vadovėlis papildys kitų mokomųjų dalykų turinį ir galės būti panaudotas tiek per pilietiškumo pagrindų, tiek istorijos, geografijos ir kitų mokomųjų dalykų pamokas. Moksleiviai galės praplėsti akiratį ir geriau suvokti įvairius procesus, vykstančius visuomenės politiniame, ekonominiame ir socialiniame gyvenime.

Leidinio autorės Karo akademijos Humanitarinių mokslų katedros doc. dr. Audronė Petrauskaitė, vedėja doc. dr. Rolanda Kazlauskaitė Markelienė ir lektorė Rasa Gedminienė vaikus supažindino, ką vadovėlyje jie sužinos norėdami būti tinkamai pasiruošę ginti savo Tėvynę.

Šioje mokomojoje knygoje moksleiviams koncentruotai suteikiama žinių apie šalies gynybos sistemą ir gynybos pagrindus – pristatoma Lietuvos krašto apsaugos sistema, Lietuvos kariuomenės struktūra, šalies gynybos būdai ir priemonės. Šios žinios padės kiekvienam moksleiviui nuspręsti, kaip jam būtų geriau atlikti pareigą Tėvynei – ar atlikti būtinąją karo tarnybą, ar tapti savanoriu, ar jaunuoju Šaulių sąjungos nariu, galbūt pasirinkti studijas Lietuvos karo akademijoje ir tapti karininku.

Klausydami svečių pranešimų, atviroje paskaitoje-diskusijoje aktyviai dalyvavo Vilniaus Jono Basanavičiaus gimnazijos auklėtiniai. „Visais laikais kovojom už savo šalies laisvę, nepriklausomybę, todėl mums, nepriklausomoje Lietuvoje gimusiems vaikams, apie šalies saugumą žinių niekada nebus per daug. Norime sužinoti ir tai, ką kiekvienas mūsų galime padaryti, kad Lietuva būtų saugi“, – diskusijos metu kalbėjo gimnazistė Laura. Merginai pritardamas Augustinas pridūrė: „Apie šalies saugumą kalbėti svarbu, nes tai yra vienas kertinių dalykų, leidžiančių valstybei egzistuoti.“

Pasak istorijos ir pilietiškumo pagrindų mokytojos Laimos Plentienės, naujame vadovėlyje suteikiamos žinios yra būtinos kiekvienam Lietuvos moksleiviui, nes stiprina jų patriotines nuostatas, ugdo pilietines kompetencijas. „Šiandien pristatytas vadovėlis yra ypatingai aktualus mūsų gimnazijos moksleiviams, nes vis daugiau jų savo ateitį ir profesinę karjerą sieja su Lietuvos kariuomene ir krašto gynyba – tampa kariais savanoriais, Lietuvos šaulių sąjungos nariais, renkasi studijas Karo akademijoje“, – pasakojo mokytoja.

Vilniaus Jono Basanavičiaus gimnazija kiekvienais metais organizuoja moksleivių debatus apie šiuolaikines grėsmes ir šalies saugumą. Žinios apie nacionalinį saugumą, grėsmių šalies saugumui pobūdį ir šiuolaikinę karybą bus labai naudingos ir tokiems debatams – moksleiviams nereikės ieškoti bazinių žinių, nes jos jau yra pateikiamos vadovėlyje. Perskaitę vadovėlį moksleiviai galės lengviau susirasti papildomos informacijos iš kitų šaltinių, kas savo ruožtu padės jiems geriau pasiruošti debatams ir argumentuotai išsakyti savo nuomonę.

Moksleiviams skirta mokomoji knyga yra tęstinio darbo rezultatas. Jau yra išleista metodinė medžiaga, skirta mokytojams, „Šalies saugumas ir gynyba“, kuri padės mokytojams plačiau ir įdomiau perteikti žinias apie nacionalinį saugumą ir gynybą. Abu leidiniai artimiausiu metu bus platinami Lietuvos švietimo įstaigoms ir dalijami čia dirbantiems pedagogams bei vyresniųjų klasių moksleiviams.

Nauji leidiniai yra konkretus sistemingo ir ilgamečio Akademijos mokslinio ir metodinio darbo rezultatas. Įgyvendinant Krašto apsaugos ministerijos iniciatyvą dėl Lietuvos jaunimo pilietinio ugdymo tobulinimo šalies saugumo ir gynybos klausimais, Karo akademijos Humanitarinių mokslų katedros mokslininkai jau nuo 2003 m. vykdo mokslinius tyrimus, analizuodami padėtį Lietuvos kariuomenėje ir visuomenėje, tirdami Lietuvos švietimo sistemos poreikį ir galimybes, teikdami praktines rekomendacijas ir siūlymus dėl Lietuvos moksleivių pilietinio ugdymo proceso tobulinimo.

Parsisiųsti: Moksleiviams skirtos mokomosios knygos  „Šalies saugumas ir gynyba“ el. versija. 160 puslapių (PDF formatu).

Šaltinis: kam.lt

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
15. trumpai
(2016-11-29 17:42:52)
(78.61.53.31) Parašė:

Na vat perskaitys vaikai vadovėlius išmoks IR kam galės miegoti ramiai nes bus tikri kad juos apgins14. šiaip
(2016-11-29 17:02:26)
(213.197.175.110) Parašė:

Militaristinė propaganda, kaip reikia ruošti mėsą patrankoms - jau įvykdyta 200 %. Dabar būtų įdomu sužinoti kas ir kaip bus daroma su civilių apsauga, kur tos slėptuvės ir etc? Sovietmečiu buvo toks anekdotas: sprogus atominei bombai visi civiliai apsigaubia baltomis paklodėmis ir šliaužia slėptis į kapines.13. Tam,kur negali patikėti
(2016-11-29 12:47:10)
(86.38.182.188) Parašė:

Tarybiniais metais sveikesnio mąstymo žmonės buvo uždaromi į durnyną, o durniai valdyti nemokėjo. Dabar valdo tie patys durniai, tik jiems nedaeina kitaip mąstančių uždarynėti į durnynus arba durnynuose vietos nebėra.12. Įdomu
(2016-11-29 12:42:50)
(86.38.182.188) Parašė:

o kas šios debiliškos knygelės autorius?11. To 2. Taigi
(2016-11-29 05:46:18)
(78.63.119.89) Parašė:

Na, tamsta, nepasisekė jums. Mano tai visi kaimynai geri. O dar liaudyje sakoma: kuom pats kvepia, tuo ir kitus tepa. Gyvenkime draugiškai!10. Vadakste
(2016-11-29 00:12:46)
(78.58.56.171) Parašė:

O ar toje knygoje nera sakoma ir parasyta , kad zmonijai reikalinga taika . Zmones turi gyventi taikoje ir kalbetis zmoniu kalba , o ne ginklu kalba. Karai zmonijai yra blogis. Viename diskusiju video kalbejo jaunas lenku atstovas , tai jis sake , kad mums visiems reikia buti Natoje , nes reikia priimti Ukraina i Nato , o taip pat Krymas turi buti Nato, o mes jau kaip ir Natoje. Jaunas nemastantys , kad ir karais paimt kai kurias valstybes karu, taip kaip norejo paimt Europos valstybe per 2 pasaulini kara Adolfiukas . Deja jam tas varijantas nesigavo, nes mes patys be karo istojome i ta ES. Jaunimas pats turi mastyti , kas yra geris , o kas blogis . Valstybiu vadovams ir ju pavaldiniams nereikia sokineti pagal kazkieno dudele. Valstybe valdyt savo galva ir rinktis ,kas tinka ,tik mums ir kas geriausia.Jaunimeli , tik taika pasaulyje isgelbes zmonija nuo prazuties , todel visi sakykim,stop karams ir ginklavimuisi. Mums visiems norisi gyventi ir reikalinga taika.9. Servant
(2016-11-28 22:51:09)
(78.62.175.113) Parašė:

Servanteso Donkichotas išaiškinęs Sančai apie kareivius ir kas jie tokie... taip seniai rašyta, o atrodo kad tai apie šiandienos Lietuvą8. suldu
(2016-11-28 22:17:28)
(82.135.251.145) Parašė:

tai yra normali praktika, uzdyti salies idiotams - kariams savanoriams.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras