2024 m. liepos 21 d.

 

D. Grybauskaitė: „Moralinės priežastys” kelia abejonių dėl tolesnio V. Giržado ir V. Gailiaus darbo FNTT

82
Paskelbta: 2013-09-19 13:51 Autorius: ELTA, ekspertai.eu
Kad ir kaip būtų skaudu, moralinių ir kriminalinių šešėlių sklaidymą FNTT istorijoje derėtų pradėti nuo prezidentės D. Grybauskaitės vaidmens ištyrimo ir įvertinimo.
Kad ir kaip būtų skaudu, moralinių ir kriminalinių šešėlių sklaidymą FNTT istorijoje derėtų pradėti nuo prezidentės D. Grybauskaitės vaidmens ištyrimo ir įvertinimo.

Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui priėmus neskundžiamą nutartį grąžinti į pareigas neteisėtai atleistą Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) direktoriaus pavaduotoją Vytautą Giržadą, prezidentė Dalia Grybauskaitė pakomentavo Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) vadovų Vitalijaus Gailiaus ir Vytauto Giržado atleidimą.

Pripažinusi, kad buvo padaryti „pažeidimai”, D. Grybauskaitė įvardijo juos kaip procedūrinius.

„Teismai sprendė atleidimo procedūrinius klausimus. Jeigu yra toks sprendimas, kad jie buvo grąžinti į darbą, vadinasi, buvo padaryti procedūriniai pažeidimai. Čia tenka atsakomybė Vidaus reikalų ministerijos (VRM) juristams“, – sakė prezidentė.

Šalies vadovė priminė savo nuostatą, kad „visų teisėsaugos institucijų vadovai turi būti nepriekaištingos reputacijos”.

Todėl, anot D. Grybauskaitės, „moralinės priežastys” kelia abejonių dėl tolesnio V. Giržado ir V. Gailiaus darbo FNTT.

„Teismas nusprendė, kad jie gali (grįžti į darbą), o moralinės ir kitos priežastys išlieka. Kaip minėjau, melo detektorių parodymų nepanaikins niekas, taigi šešėlis dėl šių žmonių, dviejų vadovų reputacijos išlieka“, – prezidentės žodžius cituoja naujienų agentūra Elta.


Šarūnas Puidokas, ekspertai.eu Visuomeninių ir politinių procesų skyriaus vadovas:

Turbūt negražu, o gal ir nelabai atsargu eiliniam piliečiui negerai galvoti, o tuo labiau negerai kalbėti apie prezidentę D. Grybauskaitę, kurios palaikymui jau organizuojami mitingai, nė kiek ne prastesni už tuos, kurie prieš rinkimus buvo rengiami Rusijos prezidento Vladimiro Putino garbei.

Ir vis dėlto parafrazuosiu buvusio Prancūzijos prezidento Žako Širako (Jacques Chirac) žodžius: D. Grybauskaitė paleido puikią progą patylėti.

Sutinku su šalies vadove dėl vienintelio dalyko: šioje istorijoje išties esama šešėlių ir juos išsklaidyti absoliučiai būtina.

Tačiau tų šešėlių sklaidymą siūlyčiau pradėti nuo sąžiningo pačios prezidentės vaidmens įvardijimo.

Klausimas skambėtų taip: ar iš tiesų prezidentė darė neteisėtą ir galimai nusikalstamą spaudimą FNTT vadovui V. Gailiui, skambindama jam ir reikalaudama atleisti V. Giržadą? (V. Gailiaus liudijimą apie tai galite pamatyti čia: „Prasilenkiančius su įstatymais reikalavimus prezidentė D. Grybauskaitė išsakė telefonu”).

Tada derėtų išsklaidyti šešėlius, besidriekiančius iš Daukanto aikštės į Generalinę prokuratūrą ir Valstybės saugumo departamentą.

Juk nei moralinių, nei kokių nors kitų abejonių šioje istorijoje šiandien nekiltų vieninteliu atveju: jeigu prokuratūra, vadovaujama D. Grybauskaitės statytinio Dariaus Valio, būtų ištyrusi informacijos apie „Snoro” bankrotą nutekinimą.

Deja, tai vienas iš daugelio Generalinės prokuratūros sužlugdytų ar žlugdomų rezonansinių tyrimų.

Todėl turėtų būti išsiaiškintos ir visuomenei paaiškintos priežastys, dėl kurių šis konkretus tyrimas buvo žlugdomas, kas ir kodėl tai darė.

Kodėl D. Valio vadovaujama prokuratūra net kelis mėnesius nepradėjo jokio tyrimo dėl informacijos apie „Snorą” nutekinimo?

Kodėl D. Grybauskaitei nekilo jokių moralinių klausimų dėl generalinio prokuroro pavaduotojo D. Raulušaičio, kai paaiškėjo, kad tyrimas dėl „Snoro”, kurį jis koordinavo, tiesiogiai susijęs su jo žmonos dėdės interesais dienraštyje „Lietuvos rytas”? (žr. „Prezidentė: įstatymus pažeidęs D. Raulušaitis gali toliau dirbti D. Valio pavaduotoju”).

Kodėl prezidentės patarėjas nacionalinio saugumo ir gynybos klausimais Jonas Markevičius melavo Seimo Antikorupcijos komisijai, neigdamas, jog buvęs generalinio prokuroro pavaduotojas Andrius Nevera perdavė jam informaciją, kad žinias apie „Snoro” bankrotą galimai nutekino D. Raulušaitis?

Kokių duomenų pagrindu prokuratūra apskritai buvo pradėjusi ikiteisminį tyrimą V. Giržado atžvilgiu, jei vėliau nutraukė jį nepasitvirtinus „pirminiams įtarimams”? O gal tie duomenys tebuvo VSD faktinio vadovo Romualdo Vaišnoro apkalbos?

Manau, kad dalis šių klausimų apie prezidentę, jos statytinius ir veikėjus iš VSD yra ne tik moralinio, bet ir kriminalinio pobūdžio, todėl atsakymai į juos turėtų būti formuluojami pagal Baudžiamąjį kodeksą.

Kad ir kaip būtų skaudu, tai teks neišvengiamai padaryti, nes nepriekaištinga reputacija turi pasižymėti ne tik teisėsaugos, kaip šiandien sakė prezidentė, bet ir kitų valstybės institucijų vadovai. Tuo labiau – svarbiausių.

Susiję:

„Prasilenkiančius su įstatymais reikalavimus prezidentė D. Grybauskaitė išsakė telefonu”

„Gera žinia prezidentei D. Grybauskaitei: ji jau gali komentuoti teismo sprendimą”

„Ekspertai.eu kviečia prezidentę D. Grybauskaitę, A. Melianą, R. Palaitį ir R. Vaišnorą susimokėti už savo veiksmus”

„Vitalijus Gailius: „Palaikau visas iniciatyvas, kurios padarytų mūsų teisėsaugą stiprią ir nepriklausomą"

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
82. Poligraf Poligrafovič
(2013-09-26 12:50:30)
(89.117.107.241) Parašė:

aš kategoriškai prieš bet kokius bandymus apjuodinti mano dukrą Dašą Poligrafovną. Ji visada mane mylėjo ir mylės taip, kaip išmokinta mokykloje: " mylėki Leniną vaikeli kaip savo motiną myli". Šiuo atveju vietoj "Leniną" ir "motiną" reikėtų įrašyti "tėvą"Viskas, ką ji pasako yra šventa. Jei dar kabinėsitės prie jos, turėsite reikalą su manimi.Taškas.81. Ir vėl
(2013-09-26 09:18:25)
(88.119.21.95) Parašė:

dvigubi standartai, pačios prezidentės nei valdymas, nei poelgiai, nei biografija nėra skaidrūs. Tą patį galima pasakyti apie jos patarėjus. O gal aš kažko nesuprantu? Gal taip ir turi elgtis prezidentai, atsitverti nuo žmonių geležine uždanga, susitikti tik su vaikais ir etnografiniais ansamcenzūrais?80. Pilypas
(2013-09-25 12:09:00)
(5.20.52.103) Parašė:

Gal jau nereikėtų mūsų visiems valdininkams ir valdininkėliams kalbėti apie MORALIĄ. Tai šventvagiška!79. nusivylęs
(2013-09-24 00:02:51)
(5.20.205.100) Parašė:

kažkaip vis ne tai ir ne tai...Ir su prezidentais - taip pat . Gal sakau tikrai būtina griaut tuos Muravjovo rūmus ir toj vietoj pasodint lietuviškų rūtų ,ar pan...?78. Pikasas2 tęsinys 20nr
(2013-09-22 09:38:24)
(78.62.86.131) Parašė:

KOMENTARAS A.Vinokuro rašiniui "Prezidentė tango šoka viena" "(Lietrytyje") Ponas Arkadijus Vinokuras yra tiek išpylęs purvo purvasklaidoje, kad net ir prezidentės viena ar kita klaida atrodo kur kas padoriau už šio žurnalistinę klounadą. Pradeda savo rašliavą Arkadijus nuo paaiškinimų: "raganų medžiokles inicijuoja niekaip nepagaunama į užsienį pabėgusi ragana" , prezidentei, atseit, "reikėtų kreiptis patarimo pas psichologus" ir priduria, kad "kuprotą tik grabas teištiesins". Belieka pridurti, kad grabas ištiesins net ir tuos, "kurie niekad nebūna buvę", pagal V.Putino išmintį. Galima suprasti,ko autorius siunta, kad prezidentė turėjo privatų susitikimą su Nobelio taikos premijos laureatu Dalai Lama. Neatitinka "blogio ašies" Pekino grandžiai, kuri vis dar grandine susijusi su "kremlinų" politika? Manau, kad taip ir yra... Seksualinių mažumų persekioti negalima, tačiau negalima leisti, kad jos daugumas terorizuoti pradėtų. Jei jau demokratija, tai negali būti jokių tokių paradų pagal "didumas ir mažumas", kurie sunkiai paaiškinami bręstantiems paaugliams. Tai, kad visokios "žiobienės" pasišovusios darželiuose priauginti "princų" ir "princesių" porų dar nereiškia, kaip tokia kryptimi ir reikia eiti. Tegul ja trepsi visokios "aušrinės - marijos", "kuodytės" ar "vinokurai".77. pensininkas
(2013-09-21 20:06:06)
(78.60.208.85) Parašė:

Man tai įdomu, ar neužbuksuos dėl to LVA teismo kolegija priimdama sprendimą dėl V.Gailiaus. kolegijos pirm. D.Raižys, pranešėja V.Volskienė, L.Alechnavičius. Reikia pasirašyti Z.Vaišvilos peticiją - Susigrąžinkime valstybę.76. piliečiai
(2013-09-20 21:46:26)
(85.206.29.168) Parašė:

Jeigu raudonų himeru taip puolama D. Grybauskaitė, vadinasi jiems jos vedama Lietuvos labui politika nepriimtina ir jų siekiai, kaip įmanoma labiau Prezidentę juodinti ir visos pastangos dedamos į tai, kad ji nekandidatuotų antrai kadencijai į Prezidentus.75. ne viskas ten aišku
(2013-09-20 16:01:53)
(70.51.227.63) Parašė:

Kodėl gailius balsavo už tai, kad Venckienei būtų atimta teisinė neliėčiamybė? Gal ir pats gailius priklauso tai grupuotei, kuri jį nubaudė už kažką ir išvijo, o dabar, kai jis tapo Seimo nariu (bet be iškrito pro langą), visų akivaizdoje išteisino (juk teismai priima sprendimus tokius, kaip jiems liepia saugumiečiai, cituojant gailiaus žodžius), žmonės juo ims pasitikėti, o po ta pasitikėjimo širma saugumiečiai ir per gailių toliau naikins Lietuvą. Jis žino pavardes, bet nesako. Ir Pociūnas žinojo, bet juo atsikratė. Gailius ir Giržadas taip pat “žino”, bet jie bylas prieš prezidentę laimi ir sveiki gyvi su portfeliukais vaikšto.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras