2023 m. gruodžio 2 d.

 

Dalius Stancikas. Vargas dėl biografijos

18
Paskelbta: 2015-01-30 07:10 Autorius: Dalius Stancikas | Bernardinai.lt

Negerai, kai valstybės vadovas turi rimtų biografijos dėmių. Dar liūdniau, kai jų nepripažįsta, bando nuslėpti. Ir jau visai ne kas, kai į šį reikalą įtraukiamos valstybės institucijos, tūkstančiai piliečių, nuoširdžiai tikinčių, kad gindami prezidentą, jie gina ir save, savo valstybę.

Neabejoju, kad jei ne sviestu su ikrais tepta, Kremliaus akademijos diplomu ir spec. privilegijom žymėta D. Grybauskaitės karjera okupacijos laikotarpiu, jos kolaboravimas su Maskva ne tik dvejus Sąjūdžio metus, bet ir jau atkūrus nepriklausomybę, jei ne bandymai visa tai užtušuoti (kiekvienas kariavome savo mažuosius pasipriešinimo karus ten, kur tuo metu buvome), nebūtų reikėję nei tos VSD ir Prezidentūros kurptos slaptos pažymos, kaip neva rusai ruošiasi kompromituoti mūsų bekompromisę Prezidentę, nei to skubaus slaptos pažymos išslaptinimo (labai prasto precedento), nei visos tos politinės košės su valstybės paslapties nutekinimo istorija, pasibaigusia visišku mūsų Temidės ir Konstitucijos pralaimėjimu – kas dabar tikės, kad įstatymui, teismui ir kitoms valstybės institucijoms visi asmenys lygūs?

Jei ne tokia D. Grybauskaitės biografija, nebūtų nei Rūtos Janutienės knygos „Raudonoji Dalia“ (kuri, beje, atsirado TV3 neteisėtai uždraudus jos laidą apie Prezidentės biografiją), nei tos knygos platinimo Europos Parlamente, dėl ko itin susirūpino ne tik Prezidentė, jos portalas DELFI, bet ir geriausias pokerio lošėjas Europarlamente. Nebūtų ir vėl pritemptų kaltinimų Kremliui, nes tik visiškai susireikšminę ar kitus paskutiniais naivuoliais laikantys gali sumąstyti, kad D. Grybauskaitės kompromitavimas šiuo metu labiausiai rūpi ne kokiam nuo teismo bėgančiam V. Uspaskichui ar savo partiečius nuo STT ginančiam R. Paksui, o Rusijos ekonominėje krizėje, Ukrainos kare paskendusiam pačiam Rusijos prezidentui V. Putinui, kuris (kaip logiška!) svarbiausiai savo kovai naudoja ne jau žadėtus slaptus Kremliaus fondus, bet pagal Kremliaus nupešiotų lietuviškų archyvų likučius parengtą lietuvišką R. Janutienės knygą...

Taigi, jei nebūtų tokios D. Grybauskaitės istorijos ir pastangų ją nuslėpti, nebūtų ir visų tų vaikiškų sąmokslo teorijų, nes tiesiog nebūtų apie ką rašyti ir kuo šantažuoti – juk tokių vargų dėl savo biografijų neturi nei kitų Baltijos valstybių vadovai, nei tie Europos lyderiai (pvz., Vokietijos kanclerė), kurių žodis dėl sankcijų Rusijai išties yra lemtingas.

Jei nebūtų tokios D. Grybauskaitės biografijos, manau, nebūtų ir tokių neadekvačių jos pareiškimų (jau Sąjūdžio laikais pastebėjom, kad aršiausiais antikomunistais tapdavo patys komunistai), kaip kad Rusija – teroristų valstybė, naudingų Kremliaus propagandai ir prieštaraujančių ES strategijai Kremliaus aplinkos ir jai skirtų sankcijų netapatinti su visa Rusija.

Jei nebūtų tokios D. Grybauskaitės biografijos, manau, kad ir šiandieniniai prokuratūros ir saugumo vadovai ramiai sulauktų savo antros kadencijos: juk iki triukšmo dėl nutekintos slaptos pažymos Prezidentė taip narsiai juos gynė nuo visų kritikų. Tačiau vyrai nepateisino įdėtų vilčių – lemiamu priešrinkiminiu laikotarpiu jų vadovaujamos institucijos neapgynė Prezidentės reputacijos, todėl ir vėl viską moteriškėms teko daryti pačioms: derinti „slaptas“ pažymas, tekinti jas žiniasklaidai, laimėti rinkimuose, o po to dar gintis teismuose…

Jei nebūtų tokios D. Grybauskaitės biografijos, nebūtų ir tokio mokslo diskreditavimo – kitaip negaliu pavadinti projekto „Mokslo pieva“ sukurptos ataskaitos apie „Radikalia politinės valdžios kritika pasižyminčių tinklalapių socialinį tinklą“, kuriai vadovavo Vytauto Didžiojo universiteto atstovai: prof. Tomas Krilavičius ir Justina Mandravickaitė bei socialinių mokslų daktaras Vaidas Morkevičius.

Tai turbūt pirmasis toks atvirai prieš demokratiją nukreiptas „mokslinis“ darbas, kurio tikslas – išaiškinti tuos, kurie šiandienos geopolitiniame kontekste peržengia valdžios kritikavimo ribas ir taip tarnauja Rusijos informacinėms atakoms Lietuvoje, pasitelkiančioms marginalius, radikalius internetinius informacijos sklaidos kanalus, „alternatyvias nuomones“.

Žodžiu, sėdo keli mokslininkai – dėstytojai, pasitelkė dar kelis studentus, gavo finansavimą iš UAB „Philip Morris Baltic“, turinčios labai aiškų verslininkišką interesą įtikti aukščiausiai valdžiai, ir padarė tai, ko iki šiol per tiek metų nesugebėjo visas Valstybės saugumo departamentas: išaiškino priešui naudingus 62 sklaidos kanalus. Tarp jų net tokius, kaip asmeniniai tinklalapiai Tomo Vilucko, vieno iš aktyvesnių krikščionybės apologetų, kurio kūrybinę veiklą, deja, riboja rimta negalia – raumenų atrofija – Tomas valdo tik du pirštus, ar Artūro Račo, buvusio svarbiausios žinių agentūros BNS vyr. redaktoriaus. Populiariausiu, taigi, matyt, ir pavojingiausiu, nustatytas buvusio pirmojo švietimo ministro Dariaus Kuolio sutelkto inteligentų sambūrio tinklalapis Tiesos.lt! Vis dėlto žaviausia, kad visas Kremliaus įtakos tinklas (tiksliau, tinklelis, nes jame nėra žiniasklaidos ryklių) išaiškintas per kelis mėnesius ir štai kokiu būdu: naudojant Google paiešką ir raktinį žodį prezident aptikta, kad iš visų valdžios institucijų būtent prezidentas, kaip institucija, arba prezidentas, kaip asmuo, buvo tas, kuris susilaukė vienos aštriausių ir nekonstruktyviausių kritikų.

Ak, štai kas mokslininkams užkliuvo – Prezidentė kritikuojama kaip asmuo! Vadinasi, vėl ta biografija, vėl mažieji pasipriešinimo karai. Nežinau amžiaus tyrėjų, nustatančių, kas yra, o kas nėra konstruktyvi kritika, bet noriu priminti, kad už tokį tyrimą pirmajame atkurtos nepriklausomybės dešimtmetyje jie būtų mažų mažiausiai nušvilpti tūkstantiniame mitinge. Tuomet laisvės ir „nekonstruktyvios kritikos“ prieš Prezidentą, kaip asmenį, buvo tiek daug, kad pirmasis atkurtos Lietuvos prezidentas Algirdas Mykolas Brazauskas dėl jos nebekandidatavo antrajai kadencijai. Beje, tai „nekonstruktyviai kritikai“, ypač dėl komunistinės A. Brazausko praeities, vadovavo būtent dabartiniai konservatorių lyderiai, kurie šiandien panašią kritiką prieš Prezidentę vadina Rusijos „minkštosiomis galiomis“.

Okupacijos metais kas yra nekonstruktyvi kritika, t.y. ko negalima spausdinti, nustatydavo tokia komunistinės cenzūros įstaiga, vadinama Glavlitas – buvusi komunistinė nomenklatūra, taigi ir Prezidentė ją gerai žino. Panašiu principu, tik gal kiek subtiliau veikia ir dabartinis Kremlius, privertęs Rusijos žiniasklaidą šukuoti tik pagal plauką: naujienas perduoti tik iš valdžios matymo lauko, be jokių kenkėjiškų alternatyvių nuomonių. Panašu, kad greitai mes Lietuvoje tokią tiesioginę Kremliaus propagandą uždrausime, o tuomet jau imsimės savų radikalų, kurie šiandienos geopolitiniame kontekste peržengia valdžios kritikavimo ribas. Savo Glavlitą jau turime, blogiukų sąrašas nustatytas net moksliniais metodais, tereikia tik ryžtingo Valstybės saugumo departamento.

Deja, nemaža visuomenės dalis būtų palanki tokiai cenzūrai: ji, kaip ir tie mokslininkai, nuoširdžiai tikinti, kad Prezidentės kritika, jos okupacinių laikų biografijos tyrinėjimas – tai ne būtina viešumo ir demokratijos sąlyga, o priešo užsakytas kenkimas savai šaliai.

Bet lygiai taip pat ir rusai, kurių mes bijome, nuoširdžiai tiki, kad be V. Putino sugrius jų didžioji tėvynė, o Kremliaus žiniasklaidos, kurią norime drausti, propaganda skamba maždaug taip: jei Vakarai puola V.Putiną – puola visą Rusiją, o kas to nesupranta, kas kriziniu valstybei laikotarpiu rengia protesto mitingus, knisasi po prezidento biografiją, turtus, moteris – tas akivaizdus priešų šnipas! Todėl tokiems Rusijos opozicionieriams kaip Aleksejus Navalnas ir belieka su valdžios savivale kovoti per savo tinklalapį (kuris, Kremliaus nuomone, taip pat peržengia visas prezidento kritikos ribas) ten užrašant: mano tinklaraštis egzistuoja tik todėl, kad visuomenės informavimo priemonėse egzistuoja cenzūra.

Beje, savo tinklaraštyje Kremliaus persekiojamas A. Navalnas (teismai jam skyrė namų areštą) valdančiąją partiją Vieningoji Rusija atvirai vadina „vagių ir sukčių partija“. Spėkime iš trijų kartų į kokią kvalifikaciją mūsų „mokslininkai“ ir valdžios institucijos įrašytų tokio stiliaus lietuvišką kritiką ir ar A. Navalnui Lietuvoje, kaip ir Rusijoje, už tai nebūtų užmautas teismų apynasris? 

Bernardinai.lt

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
18. UTELĖ
(2017-02-25 20:15:06)
(37.190.26.194) Parašė:

komunistinei metodai,raudonajai Utelei tai žinomi,beje,jinai tuom ir vadovaujasi,nepamiršdama dar ministrus terorizuot ir egzaminuot,vaikams sekdama pasakėles kaip ministrai "dreba" jos laukdami,teroristė Utelė.17. LIETUVOS NEDALIA
(2017-02-25 20:14:17)
(37.190.26.194) Parašė:

O mes prieš arabų teroristus kovosime gėjų paradais16. Asta
(2015-02-16 10:38:19)
(78.56.6.226) Parašė:

Nepykite nes nebesinorėjo skaityti iki galo. Prezidentas yra asmenybė. Gal vienam labiau priimtina. Kitam netinkanti. :) Jūs geras nes jūsų kažkur nebuvo. Mes laisvi rinktis. Ir matymas aparato iš vidaus. Tai ne trūkumas,o tam tikru atvėju privalumas. Taigi. Jūms galima viešai reikšti savo nuomonę. O prezidentei ne. Ir jūs vis dar tikite. Kad laisvai prieinate prie visos slaptos informacijos. Kuri pasiekia pacia prezidentę. Ir tik tada formuojasi pati politika. :))))) Jus manote aš ją ginu :)))) aš mąstau ir bandimai atverti mums akis :)))) kai mes ne tik matome, bet ir girdime ir dar mąstome. Atrodo labai keistai. Už kritiką. Tik del bijografijos.:)))) ir kas galėjo pamanyti. Kad studijuoti yra blogai :))))) ir dar vidutiniškai :))))) ir dar neprestizinėje institucijoje :))) us iš šono. Ką jūs bandote mūms pasakyti. Kad galite būti geru prezidentu Lietuvai ? Nes kritikų mes turime į valias.15. DVIGUBI STANDARTAI, PREZIDENTE?
(2015-02-03 12:08:45)
(86.183.71.5) Parašė:

Kodėl Grybauskaitė neliepia STT ištraukti popieriukus apie Anūko žmonos Austėjos mokyklą???14. Pavyduolis
(2015-02-01 15:37:00)
(109.163.234.9) Parašė:

Man patinka Grybauskaitės žmona Ulbinaitė, aišku, patinka ir Grybauskaitės vyras Šimonytė, bet kodėl Grybauskaitė gyvena, pasak B.Genzelio, su savo drauge ir buvusia kambarioke Briuselyje Rima Kaziliūniene?13. Tikrovė
(2015-01-31 19:41:31)
(78.63.122.248) Parašė:

Buvo diktatūra, buvo biografija, ateina demokratija, gimsta biografija, ir tt..,nieko naujo čia nėra ir niekada nebus kitaip, aplinka keičia biografiją.12. k
(2015-01-31 15:33:50)
(185.26.182.25) Parašė:

tarnas lieka tarnu, ir jam nesvarbu kam tarnauti. O kai tarnas neturi vaikų - tai ir negalvoja kas bus po jo smerčiaus11. P.S.
(2015-01-31 15:03:48)
(78.60.142.88) Parašė:

Nebuvo jokios nei teises, nei mokslo, nei ziniasklaidos diskreditacijos paprasciausiai del to kad tokiu dalyku nera teritorijoje kazkodel dar vadinamoje - Lietuva.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras