2024 m. liepos 24 d.

 

Bus minimos vienos svarbiausių pergalės Radviliškio mūšyje 100-osios metinės

2
Paskelbta: 2019-11-20 16:10 Autorius: ekspertai.eu

Lapkričio 22 d. Radviliškyje iškilmingai bus minimos Lietuvos kariuomenės pergalės prieš bermontininkus 100-osios metinės, kuriose istoriniai akcentai susilies su dabartimi. Karo istorijos rekonstruktoriai padės įsivaizduoti to laikotarpio kovas, šiuolaikinė kariuomenė demonstruos savo ginkluotę ir techniką, o svarbiu akcentu taps vienu metu skambėsiantys visų aplinkinių bažnyčių varpai, kurie kaip ir prieš 100 metų, pranešė apie pergalę.     

„Lietuvos kariuomenės pergalė prieš bermontininkų armiją prie Radviliškio – tai labai svarbus įvykis kariuomenei ir valstybei. 1919 metų pradžioje į buriamą Lietuvos kariuomenę atėjo 4 tūkstančiai savanorių su savo ginklais ir tikėjimu, jog sugebės apginti savo valstybę. Tas tikėjimas ir atsidavimas buvo toks stiprus, kad vadinamoji „driskių“ kariuomenė sugebėjo sustabdyti dvi kariuomenes, kuriose buvo po 30 tūkstančių karių – pirmiausia sustabdė bolševikus, o paskui – bermontininkus. Mūšis prie Radviliškio – tai buvo esminis lūžio taškas šioje metus laiko trukusioje epopėjoje“, – sako Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento direktorius plk. ltn. Eugenijus Lastauskas.

Nepriklausomybės kovų metais Lietuvos kariuomenė, sustiprėjusi po kovų su bolševikais, 1919 m. lapkričio 21-22 d. Šiaulių-Radviliškio operacijos metu sumušė Radviliškyje įsitvirtinusias P. Bermonto-Avalovo pajėgas.

Minint šią reikšmingą Lietuvos kariuomenei sukaktį Radviliškio miesto gatvėmis žygiuos Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų Mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ (Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo ir Kunigaikščio Vaidoto mechanizuotųjų pėstininkų bei Karaliaus Mindaugo husarų batalionų), Motorizuotosios pėstininkų brigados „Žemaitija“ (Brigados generolo Motiejaus Pečiulionio artilerijos ir Kunigaikščio Margirio pėstininkų, Kunigaikščio Butigeidžio dragūnų batalionų), Karinių oro pajėgų (Oro gynybos bataliono, Aviacijos bazės, Ginkluotės ir technikos remonto depo), Krašto apsaugos savanorių pajėgų karių būriai,

Susirinkusiuosius skrydžiu pasveikins NATO oro policijos misiją Baltijos valstybėse vykdantys Belgijos karališkųjų karinių oro pajėgų ir Danijos karinių oro pajėgų pilotai su naikintuvais.

Kartu su šiuolaikinės kariuomenės padaliniais, kurių pirmtakai dalyvavo Radviliškio mūšyje (Pirmasis pėstininkų Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio Gedimino ir Antrasis pėstininkų Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio Algirdo pulkai), renginyje dalyvaus Lietuvos šaulių sąjungos Gen. P. Plechavičiaus šaulių 6-osios rinktinės šauliai ir Generolo Povilo Plechavičiaus kadetų licėjaus moksleiviai ir Laisvės kovų sąjūdžio nariai.

Šventiniame minėjime gros Karinių oro pajėgų orkestras, veiks Lietuvos karių parengtos šiuolaikinės ginkluotės ir technikos ekspozicijos, o Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos kariai pristatys tarnybos būdus Lietuvos kariuomenėje.

Taip pat vyks klubo „Grenadierius“ interaktyvios pamokos inscenizacija, kuri perkels į to laikotarpio kovas.

Artėjant žinios apie šią pergalę paskelbimo laikui prieš šimtą metų Radviliškio miesto kultūros ir poilsio parke bus uždegta 100 deglų ir pergalės laužas. Atkartodami prieš 100 metų pasiektą pergalę ir dabar skambės Radviliškio bažnyčios varpai, gaus geležinkeliečių įjungtos sirenos, o susirinkusius žiūrovus stebins „Viduramžiai LT“ parengtas ugnies ir lazerių šou.

Pagrindinėje Nepriklausomybės kovų Šiaulių operacijos dalyje – Radviliškio mūšyje – buvo pasiekta strateginė pergalė, įveikiant vieną iš besikuriančios Lietuvos Respublikos priešų ir apsaugant valstybės teritoriją.

Renginio programa:

         15.00 val. Renginio pradžia Aušros aikštėje prie Radviliškio r. savivaldybės.

         15.10 val. Pergalės salvės.

         15.20 val. NATO oro policijos misiją vykdančių Belgijos karališkųjų karinių oro pajėgų ir Danijos karinių oro pajėgų  naikintuvų skrydis.

         15.30 val. Karių žygiavimas link Radviliškio Lietuvos Sąjūdžio stadiono prieigų  Radviliškio miesto kultūros ir poilsio parką (Vasario 16-osios g., Gedimino g., Radvilų g.)

         15.40–16.30 val.  Radviliškio Lietuvos Sąjūdžio stadiono prieigose ir miesto kultūros ir poilsio parke veiks karinės technikos ir ginkluotės ekspozicija, renginio dalyviai ir svečiai bus vaišinami kareiviška koše ir arbata.

          16.30–17.00 val. Grenadierių interaktyvios pamokos pristatymas (inscenizacija).

          17.00–17.15 val. Deglų ir pergalės laužo uždegimas.

          17.15 val. Skambės Radviliškio bažnyčios varpai, gaus geležinkeliečių įjungtos sirenos.

          17.20–17.45 val. „Viduramžiai LT“ ugnies ir lazerių šou.

Šaltinis: KAM

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
2. adas
(2019-11-21 10:41:45)
(78.58.101.18) Parašė:

paviešinkit prašom,kur žuvusiujų kapai.1. Nu jo...
(2019-11-20 21:40:57)
(188.69.197.240) Parašė:

Pagaliau bus paminėti dalykai, realybėje lėmę Lietuvos valstybingumo atgavimąm o ne tampomi "pasižymėję" LAF'o berniukai...Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras