2024 m. liepos 17 d.

 

JAV ambasadorei J.E. Karai C. McDonald – dėl nepagrįsto Holokausto dalyvių šlovinimo

7
Paskelbta: 2024-02-09 16:08 Autorius: ekspertai.eu
J.E. Karai C. McDonald (dešinėje).


Lietuvos žmogaus teisių koordinavimo centras
Laisvės pr.60, LT-05120 Vilnius
El.p.: [email protected]; [email protected][email protected]; [email protected]
Tel.: ; 869913084; 869996923; 868843356; 8-52608939
Jungtinių Amerikos valstijų ambasadorei  Lietuvoje J.E. Karai C. McDonald  
Akmenų g. 6 Vilnius
[email protected]

Kopijos:
Lietuvos Respublikos Prezidentui
Lietuvos Respublikos Seimo nariams
Nacionalinei teismų administracijai
Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui
Ukmergės rajono savivaldybės tarybai
Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungai
Lietuvos laisvės kovotojų sąjungai
Žiniasklaidai
PRAŠYMAS
2024-02-08

DĖL NEPAGRĮSTO  HOLOKAUSTO DALYVIŲ ŠLOVINIMO

Jūsų Ekscelencija,
Internetinis portalas www.diena.lt paskelbė Jūsų nuomonę, kad Lietuvoje yra šlovinami paminklai asmenų, prisidėjusių prie žydų tautos naikinimo. Skelbiant Jūsų nuomonę buvo paminėti Lietuvos laisvės kovotojai Juozas Krikštaponis ir Jonas Noreika [1].

Mums nėra žinoma, iš kokių šaltinių yra gauta ši informaciją ir kas ją pateikė, tačiau neabejojame, kad tie šaltiniai yra Lietuvoje ir juos pateikė Lietuvos piliečiai. Todėl norėtume atkreipti dėmesį į šių asmenų mėginimą suklaidinti Jūsų Ekscelenciją, nes kompetentingos valstybės institucijos nėra nustačiusios, kad Lietuvos laisvės kovotojai Juozas Krikštaponis ir Jonas Noreika dalyvavo holokauste.

Kelia abejones dėl metamų kaltinimų J.Krikštaponiui vien  ta aplinkybė, kad Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras viešai neskelbia informacijos, jog J.Krikštaponis vokiečių gestapo buvo  suimtas ir kalinamas Kauno kalėjime (paprastai holokausto dalyvių vokiečių gestapas nekalindavo kalėjimuose).

Lietuvos Respublikos Konstitucijos 31straipsnis nustato, kad . Tuo tarpu joks teismas nėra nustatęs, kad paminėti asmenys būtų dalyvavę holokauste ar kituose nusikaltimuose žmoniškumui.

Pažymime, kad šiuo metu teisme yra pateiktas piliečių skundas dėl metamų kaltinimų Lietuvos laisvės kovotojui Juozui Krikštaponiui dalyvavus holokauste. Taigi, kol teismas  nėra nustatęs šios asmens kaltės, bet koks jo viešas valstybės asmenų kaltinimas gali būti suprastas, kaip politinis spaudimas teismui vykdant teisingumą, o tai neabejotinai sukels pasekmes, kurios  leis visada abejoti būsimuoju teismo sprendimo teisingumu.

Jus pasiekusi informacija apie tariamą Jono Noreikos dalyvavimą holokauste yra juo labiau klaidinanti, nes Lietuvos Respublikos teismai yra ne vieną kartą išaiškinę, kad šis Lietuvos laisvės kovotojas nebuvo holokausto dalyvis. Pirmą kartą, - kai Lietuvos Aukščiausiasis Teismas reabilitavo Joną Noreiką visa sovietinio kaltinimo apimtimi. Antrą kartą, - kai 2019 m. kovo 27 d. Vilniaus apygardos teismas, o 2020 m. balandžio 2 d. ir Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas atmetė suinteresuoto asmens piliečio Granto Gochino skundą dėl esą neteisingos Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro pažymos, kurioje J. Noreika pripažįstamas nebuvęs holokausto dalyviu. Šie teismų sprendimai aiškiai patvirtina išvadą, kad J. Noreika nebuvo holokausto dalyvis ir nedalyvavo žydų žudyme nacių okupacijos laikotarpiu.

Atkreipiame dėmesį, kad sovietinę propagandą atkartojantys Lietuvos ir kitų šalių kaltinimai lietuvių tautos antisovietinės ir antinacinės rezistencijos dalyviams dėl jų tariamo dalyvavimo holokauste yra dešimtmečius besitęsianti tendencinga šmeižto prieš lietuvių tautos laisvės kovas praktika. Kaltinimų holokaustu ne kartą sulaukė asmenys, kurių nekaltumas šiuo aspektu įrodytas ne tik Lietuvos, bet ir JAV institucijose. Ryškiausias toks pavyzdys - Birželio sukilimo 1941 metais įsteigtos Laikinosios vyriausybės vadovas Juozas Ambrazevičius-Brazaitis, kuriam Šaltojo karo metais JAV buvo mesti identiški kaltinimai dalyvavus holokauste, tačiau galiausiai JAV teisingumo departamentas atliko tyrimą ir JAV Senato Imigracijos, pilietybės ir tarptautinės teisės pakomitetis šio tyrimo pagrindu išteisino J. Ambrazevičių nuo visų kaltinimų kolaboravimu su naciais.

Atitinkamai apie J. Noreiką taip pat JAV teismuose, vykdant tardymus kito Lietuvos piliečio galimo kolaboravimo byloje lietuvis kunigas (pripažintas žydų gelbėtojas) Jonas Borevičius liudijo, kad J. Noreika organizavo žydų gelbėjimo tinklą Šiaulių apskrityje ir įtraukė ne vieną asmenį į šio tinklo veiklą. Deja, tokie faktai nesusilaukia deramo visuomenės, tyrėjų ir žiniasklaidos dėmesio, vertinant sudėtingą holokausto klausimų kontekstą. Tačiau į juos galėtų atkreipti dėmesį Jos Ekscelencija ambasadorė.

Kartu pažymime, kad paminėtų ir kitų  Lietuvos laisvės kovotojų diskreditavimu labiausiai yra suinteresuota Rusija, kuri visus penkiasdešimt Lietuvos okupacijos metų skleidė propagandą, neva visi Lietuvos pokario partizanai, Laisvės kovų dalyviai ir rezistentai buvo nusikaltėliai ir žydšaudžiai. Neatsitiktinai pastaruoju metu Lietuvoje suaktyvėję tam tikrų visuomenės grupių reikalavimai pašalinti paminklus partizanams ir Lietuvos laisvė kovotojams, teismui neįrodžius jų kaltės, sutampa su Rusijos mėginimais tęsti ankstesnę ir karo Ukrainoje išvakarėse ypač sustiprėjusią informacinę-propagandinę kampaniją prieš Lietuvos valstybę.

Vykdomos kampanijos tikslas buvo ir tebėra skleisti ir įtvirtinti Kremliaus pokariu suformuotą, o dabar V. Putino geopolitiniams planams bei jo vykdomai agresijai pateisinti itin naudingą istorinę tiesą klastojantį ir iškraipantį naratyvą apie Antrąjį pasaulinį karą ir lietuvių pasipriešinimą nacionalsocialistinės Vokietijos ir komunistinės Sovietų Sąjungos okupaciniams režimams. Todėl maloniai prašome santūriai vertinti Lietuvos vietinių suinteresuotos visuomenės grupių ar su ja susijusių asmenų nuomonę dėl holokausto dalyvių šlovinimo mūsų šalyje ir susilaikyti nuo viešų kaltinimų Lietuvos laisvės kovotojams, dėl kurių dar nėra priimtas įsiteisėjęs teismo sprendimas.

Pagarbiai,
Lietuvos žmogaus teisių koordinavimo centras:
Piliečių gynybos paramos fondas – Stasys Kaušinis
Lietuvos žmogaus teisių asociacija – Vytautas Budnikas
Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacija – Romualdas Povilaitis
Lietuvos Helsinkio grupė – Aurelija Kuzmaitė

Nurodytų asmenų pritarimą prašymo turiniui tvirtinu:
Piliečių gynybos paramos fondo  direktorius Stasys Kaušinis
Tel.: 869996923
El.p. [email protected]

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
7. yell...NATO go NACHO apie 3.
(2024-02-11 00:14:31)
(2001:67c:2660:425:12::370) Parašė:

:))) - net nepastebėjau kada čia tas tvartelio kojininis psichopatas daliukas buvo vėl apsireiškęs po ilgesnės pertraukos - tikrai kad "pritrenkiamai sujaudina" to idioto smarvės koncentracija ...6. Var darijui
(2024-02-10 22:12:32)
(90.131.45.108,82.145.210.145) Parašė:

Jis neatrašys,nes neturi ką atrašyt5. Darijus
(2024-02-10 10:53:17)
(2a02:678:5c2:2900:b927:a605:1b47:1e06) Parašė:

Nr.3-am: apie žydų žudymą Tarybų Sąjungoje norėčiau žinoti konkrečiau? Šaltiniai, autoria i, skaičiai.4. Erlis
(2024-02-10 10:01:36)
(2a09:bac3:47da:2dc::49:1e8) Parašė:

Toks amerikietes pasakymas naudingas kremliui, reikia galvoti ka sakai, nes kremlius isnaudoja viska3. yell... NATO GO NAXO
(2024-02-09 21:45:13)
(90.131.47.135) Parašė:

Esmė tame, kad mums vieną kartą reikia nustoti rūpintis ka apie mus galvoja kremlius:-(!!!)- mes turime savo didvyrių ir pagarbos, herojų istoriją, rusai turi savo sunkios baudžiavos istoriją ir yra kaip yra, nieko nepasakysi, nieko nepadarysi, o darijui norėčiau tuo pačiu priminti kiek toje pačioje sovietų sąjungoje karo metais ir vėliau buvo išžudyta žydų???? Skaičiai pritrenkiamai sujaudina:-(!!!)- taip kad ne ruisjai dabar aiškinti apie holokaustą!!!2. Tikra grazuole
(2024-02-09 19:07:42)
(78.63.229.96) Parašė:

Labai grazus dantys1. Darijus
(2024-02-09 17:41:10)
(2a02:678:5c2:2900:b927:a605:1b47:1e06) Parašė:

Tikrai, lietuviai žydų nešaudė, jie nusišovė patys.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras